Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Nový podporný inovačný ekosystém XISTA v Rakúsku 

Tím xista. Zdroj: https://ist.ac.at

Vedci z Inštitútu vedy a techniky v Rakúsku (ISTA) skúmajú kvantový svet najmenších častíc, mapujú spletité dráhy mozgu a vytvárajú nové digitálne modely sveta.

Aby sme mali vplyv na spoločnosť a svet, je veľmi dôležité preniesť tento základný výskum do aplikácií. Novovytvorený inovačný ekosystém „xista“ ponúka teraz takéto prostredie pre odvážne nápady jednotlivcov a  spoločnosti.

„xista“ umožňuje inovácie pod novou zastrešujúcou značkou

„xista“ spája všetky aspekty potrebné pre úspešnú inováciu. Podporuje výskumníkov od vývoja nápadu na nové technológie a ich komercializácie, až po založenie a financovanie spoločnosti. „xista“ bude podporovať nielen vedcov z Inštitútu vedy a techniky v Rakúsku (ISTA), ale stane sa aj dôležitým miestom pre inovácie v Európe a za jej hranicami. Rovnako ako jej predchodca, aj „xista“ sa spolieha na tri základné piliere na podporu inovácií a komercializácie technológií.

Inovácie „xista“

Výskumní pracovníci sú síce vo svojich príslušných oblastiach vysoko vyškolení, ale často potrebujú podporu od odborníkov z obchodného sveta. „xista innovation“ je spoločnosť, ktorá sa venuje komercializácii výskumu v Inštitúte vedy a techniky v Rakúsku (ISTA), vytvára spojenia s priemyslom a školí ďalšiu generáciu vedeckých podnikateľov. Niekoľko „start-upov“ už vzniklo v rôznych oblastiach výskumu, ako je architektúra (AI), udržateľné „blockchainy“ a neurologické terapeutiká. Súčasťou výskumnej spolupráce je aj viacročné partnerstvo so spoločnosťou „Boehringer Ingelheim“ v oblasti lekárskej genomiky. Nedávno bol spustený aj program „XBIO“ – spoločný vzdelávací program pre začínajúcich podnikateľov v oblasti biotechnológií, ktorý spája najvýznamnejšie inštitúcie vied o živote vo Viedni.

„xista“ science ventures

Keď sa zrodí a rozvinie nápad na novú technológiu, úspešná komercializácia si vyžaduje aj financovanie, aby sa nová spoločnosť  mohla rozbehnúť. „xista science ventures“ je fond rizikového kapitálu, ktorý poskytuje investície, odborné znalosti a siete na pomoc  rastu vedecky založeným spoločnostiam. Prvý fond, predtým známy ako „IST cube“, získal už v roku 2021 finančné prostriedky vo výške 45-miliónov EUR od približne tridsiatich súkromných a verejných investorov a doteraz podporil štrnásť „spin-off“ spoločností z rôznych rakúskych výskumných inštitúcií. V súčasnosti má k dispozícii kapitál vo výške viac ako 120-miliónov EUR a zamestnáva  viac ako 250 ľudí. Medzi ne patria napr. „Ribbon Biolabs“, poskytovateľ dlhej syntetickej DNA, „Sarcura“. Spoločnosť zameraná na zlepšenie poskytovania bunkových terapií a „prewave“ je platforma na monitorovanie dodávateľského reťazca. Na základe úspechu svojho prvého fondu sa teraz spoločnosť „xista science ventures“ pripravuje na spustenie svojho druhého fondu.

„xista science park“

Firma, ktorí je založená na vedeckej báze potrebuje nevyhnutne priestor pre svoj výskum a tiež úzky kontakt s vedcami a ich inštitúciami. Vedecký park „xista“ je spoločným podnikom medzi Inštitútom vedy a techniky v Rakúsku (ISTA) a „ecoplus“ a ponúka infraštruktúru a laboratórne priestory pre začínajúce podniky. Tieto spoločnosti majú špeciálne potreby, ako napríklad prístup k najmodernejšej vedeckej infraštruktúre a ku kvalifikovaným tímom. Vedecký park „xista“ prevádzkuje dve vlastné budovy v blízkosti areálu Inštitútu vedy a techniky v Rakúsku (ISTA) s plne vybavenými laboratóriami molekulárnej biológie a poskytuje aj prístup k infraštruktúre inštitútu. V súčasnosti prebieha aj výstavba tretej budovy.

Úspešný štart „xista“

„xista“ úspešne odštartovala v apríli tohto roku podujatím organizovaným vo vedeckom parku. Markus Wanko, manažment partner, ktorý inicioval vývoj „xista“, s ohľadom na budúci vývoj „xisty“ a celého európskeho inovačného prostredia uviedol: „Doterajšia cesta bola zábavná, toto je len začiatok a položili sme základy. S naším skvelým tímom vedcov, podnikateľov a investorov rizikového kapitálu budeme o naďalej pokračovať v rozširovaní tohto ekosystému s cieľom obhájiť piedestál jedného z vynikajúcich inovačných „hotspotov“ v Európe.

Martin Hetzer, nový prezident Inštitútu vedy a techniky v Rakúsku (ISTA) dodal: „Veľmi sa teším na svoju novú úlohu druhého prezidenta (ISTA). Vo svojej predchádzajúcej úlohe v „Salk Institut“ v San Diegu som mohol z prvej ruky vidieť veľké výhody prosperujúceho inovačného ekosystému postaveného na silných akademických inštitúciách a živej obchodnej komunite so silnou finančnou a infraštruktúrnou podporou. Som veľmi rád, že to tak bude aj v tomto prípade.“

Viac informácií:

Výročná správa Institut of Science and Technology Austria (ISTA) za rok 2022

Zdroj: https://ist.ac.at, zverejnené: 22. 11. 2023; spracovala: Dr. Blanka Hermanová; rpa