Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Nobelovu cenu za ekonómiu získali David Card a Joshua D. Angrist a Guido W. Imbens

May be an image of 3 people, glasses and text that says "THE SVERIGES RIKSBANK PRIZE IN ECONOMIC SCIENCES IN MEMORY OF ALFRED NOBEL 2021 Lctrion David Card "for his empirical contributions to labour economics" ahn Guido D.Angrist W. .Imbens "for their methodological contributions to the analysis of causal relationships" THE ROYAL SWEDISH ACADEMY OF SCIENCES"

Nobelovu cenu za ekonómiu pre rok 2021 získali ekonómovia David Card, Joshua D. Angrist a Guido W. Imbens, oznámila to 11. októbra 2021 Kráľovská švédska akadémia.

Laureáti získali cenu s oficiálnym názvom Cena Švédskej ríšskej banky za ekonomické vedy na pamiatku Alfreda Nobela za nové pohľady na trh práce a analýzy týkajúce sa vyvodzovania záverov z neúmyselných experimentov alebo takzvaných prirodzených experimentov.

David Card pôsobí na University of California v Berkeley, Joshua D. Angrist na Massachusetts Institute of Technology a Guido W. Imbens na Stanford University.

Polovicu ceny v hodnote 10-miliónov SEK (988 748 EUR) dostane Card za svoje empirické príspevky k ekonómii práce. Druhú polovicu si rozdelia Angrist a Imbens za to, že ukázali, aké závery a vplyvy môžeme vyvodiť z kvázi prirodzených experimentov, uviedol Nobelov výbor.

Ako uviedla vo vyhlásení švédska akadémia: Trojica laureátov nám poskytla nový pohľad na pracovný trh a ukázala, aké závery o príčiny a následkov môžu byť odvodené z prírodných experimentov. Tento prístup sa rozšíril aj do ďalších oblastí a znamenal revolúciu v empirickom výskume.

Ako ďalej uviedla akadémia: David Card s využitím prírodných experimentov analyzoval dopady minimálnej mzdy, imigrácie a vzdelania na pracovný trh. Výsledky okrem iného ukázali, že zvýšenie minimálnej mzdy nutne nevedie k zníženiu počtu pracovných miest. Teraz tiež vieme, že na príjmy ľudí, ktorí sa narodili v určitej krajine, môže mať pozitívny dopad nová imigrácia, zatiaľ čo ľudia, ktorí emigrovali v predchádzajúcej dobe, môžu byť novou imigráciou negatívne ovplyvnení. A tiež sme pochopili, že zdroje v školách sú oveľa dôležitejšie pre budúci úspech študentov na pracovnom trhu, než sa predpokladalo.

Zložitá interpretácia

Ako dodala akadémia: Dáta z prírodných experimentov je ale zložité interpretovať. Ak napríklad o rok predĺžime povinnú školskú výučbu pre jednu skupinu študentov, nebude to mať na všetkých študentov v skupine rovnaký vplyv. Niektorí študenti by rovnako v štúdiu pokračovali a význam vzdelania v ich prípade nie je reprezentatívny pre celú skupinu. Otázkou teda zostáva, či je možné z predĺženia štúdia o rok vyvodzovať nejaké závery. V polovici 90. rokov Joshua Angrist a Guido Imbens tento metodologický problém vyriešili, keď ukázali, ako presné závery o príčinách a následkoch možno vyvodiť z prírodných experimentov.

Nobelova cena za ekonómiu nepatrí medzi pôvodné ceny určené vynálezcom dynamitu Alfred Nobel v jeho závete z roku 1895. Udeľuje sa od roku 1968 a väčšinu nositeľov ocenenia tvoria americkí ekonómovia.

Dnešným oznámením držiteľa Nobelovej ceny za ekonómiu skončil tohtoročný seriál rozdeľovanie týchto prestížnych ocenení. Minulý týždeň boli postupne ohlásení laureáti Nobelových cien za medicínu, fyziku, chémiu, literatúru a mier.

Vedľa medaily a diplomu na laureátov Nobelových cien čakajú aj finančné prémie, ktorá predstavuje desať miliónov švédskych korún (takmer milión EUR). Slávnostné odovzdávanie Nobelových cien sa uskutoční 10. decembra 2021, v deň výročia úmrtia švédskeho vedca a zakladateľa ocenenia Alfreda Nobela (1833-1896).

Viac informácií:

Press release: The Prize in Economic Sciences 2021

Zdroj: TASR; https://hnonline.sk; https://www.nobelprize.org, zverejnené: 11. 10. 2021, autor: rpa