EÚ zaostáva za svojimi medzinárodnými konkurentmi, pokiaľ ide o podiel výskumu a vývoja v súkromnom sektore, podľa analýzy Európskej komisie vykonanej s cieľom pripraviť pôdu pre strategický plán pre výskumný program Horizont Európa na roky 2025 – 2027.
Analýza ukazuje, že spoločnosti financujú 59 % výskumu a vývoja v EÚ, čo je menej ako USA na úrovni 63 % a oveľa menej ako ázijskí konkurenti, ako sú Čína, Južná Kórea a Japonsko, kde spoločnosti predstavujú 76 %, 77 % a 79 % investície do výskumu a vývoja.
Časťou problému je štruktúra hospodárstva EÚ, čo znamená, že väčšina podnikových výdavkov na výskum a vývoj nesmeruje do sektorov, ako sú softvér a služby IKT a Life Sciences, ktoré majú vysokú intenzitu výskumu a vývoja.
Najväčší investori zo súkromného sektora do výskumu a vývoja v Európe, automobilové spoločnosti, tvoria takmer jednu tretinu celkových investícií. Ide však o sektor so stredne vysokou intenzitou výskumu a vývoja. Americké spoločnosti medzitým investujú podobný podiel do sektora s vysokou intenzitou výskumu a vývoja softvéru a služieb IKT, ako ukazuje vyššie uvedený graf.
Údaje pokrývajú 2 500 najväčších investorov do výskumu a vývoja na celom svete a uvádzajú, kde majú spoločnosti sídlo, nie to, kde sa investujú peniaze.
Aby toho nebolo pre EÚ ešte horšie, pandémia COVID-19 zasiahla výskum a vývoj v súkromnom sektore a v roku 2020 po prvýkrát za desaťročie klesli v EÚ podnikové investície.
Zdroj: https://vedanadosah.cvtisr.sk, zverejnené: 9. 6. 2023, autor: rpa