Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Nemecko rozšírilo Národné centrum pre nádorové choroby

Rozšírenie Národného centra pre nádorové choroby“ (NCT) v Nemecku. Zdroj: https://nct.dkfz.de

V tlačovej správe zo dňa 24.11.2023 informovalo Spolkové ministerstvo pre školstvo a výskum (BMBF) o uzavretí dohody s piatimi Spolkovými krajinami Nemecka o rozšírení „Národného centra pre nádorové choroby“ (NCT) do šiestich lokalít. Dohodu podpísala spolková ministerka Bettina Stark-Watzinger (BMBF) spolu s ministrami jednotlivých Spolkových krajín pre vedu a výskum.

Prelom v personalizovanom výskume rakoviny

Rozšírenie „Národného centra pre nádorové choroby“ (NCT) predstavuje prelom v personalizovanom výskume rakoviny. Spolková ministerka pre školstvo a výskum (BMBF) Bettina Stark-Watzinger vysvetlila: „Rakovina zostáva jednou z najväčších výziev modernej medicíny. Naším najsilnejším prostriedkom proti tomu je excelentný výskum. Rozšírením „Národného centra pre nádorové choroby“ (NCT) na ďalších šesť lokalít chceme vytvoriť prelom pre personalizovaný výskum a medicínu rakoviny. Naším cieľom je, aby bola diagnóza nevyliečiteľnej choroby čoskoro minulosťou. NCT spája excelentný výskum s kvalitnou starostlivosťou pod jednou strechou. Pacienti tu dostávajú rýchly prístup k inovatívnym terapeutickým prístupom. Od začiatku sú zapojení do výskumného procesu ako partneri. Okrem toho sa zástupcovia pacientov po prvý raz podieľali aj na vytvorení výskumnej štruktúry. Prostredníctvom NCT vytvárame niečo jedinečné, čo trvalo zmení výskum rakoviny v prospech pacientov.“                                                                                           

„Národné centrum pre nádorové choroby“ (NCT) vzniklo na základe dlhodobej spolupráce medzi centrom „Helmholz German Cancer Research Center“ (DKFZ) a vynikajúcimi partnermi v univerzitnej medicíne a výskume na rôznych miestach v Nemecku ako sú Berlín, Drážďany, Heidelberg, SüdWest (Tübingen / Stuttgart-Ulm ), WERA (Würzburg s partnermi Erlangen, Regensburg a Augsburg) a West (Essen/Kolín nad Rýnom).                                                           

Spolkové ministerstvo školstva a výskumu (BMBF) rozširuje kapacity pre personalizovaný výskum rakoviny v rámci „Národnej dekády boja proti rakovine“ a podporujú ho štáty Bádensko-Württembersko, Bavorsko, Berlín, Severné Porýnie-Vestfálsko a Sasko. Cieľom NCT je rýchlo a bezpečne priniesť sľubné výsledky výskumu rakoviny do klinického používania. Pacientom by to malo poskytnúť komplexný prístup k inovatívnym liečebným metódam. Dôraz sa kladie na pacientov, ktorí sú integrovaní do štruktúr NCT ako výskumní partneri. Po úplnom rozšírení, ktoré by sa podľa súčasných plánov malo dosiahnuť v roku 2029, dostane NCT od Nemeckej Spolkovej vlády a vlád hostiteľských Spolkových krajín Nemecka financovanie výskumu v ročnej výške 97,78-milióna EUR v pomere 90:10.

Viac informácií:

Stärkung der Krebsforschung: Erweiterung des NCT um vier Standorte

Zdroj: https://www.bmbf.de; https://nct.dkfz.de, zverejnené: 13. 12. 2023; spracovala: Dr. Blanka Hermanová; rpa