Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Nemecko predstavilo stimul vo výške 50-miliárd EUR pre technológie budúcnosti

German Chancellor Angela Merkel speaks during a news conference after coalition meetings over stimulus measures to reboot post-coronavirus economy, at the Chancellery in Berlin, Germany June 3, 2020.

Nemecko predstavilo 4. júna 2020 ďalší stimulačný balík súvisiaci s koronavírusom vo výške 50-miliárd EUR na projekty zamerané na klimatické zmeny, inovácie, solárnu a veternú energiu a digitalizáciu. Peniaze sú súčasťou celkovej injekcie v objeme 130-miliárd EUR na podporu spotrebiteľských výdavkov a na zmiernenie následkov prepuknutia koronavírusu. Tieto opatrenia boli dohodnuté medzi CDU nemeckej kancelárky Angely Merkel a jej koaličným partnerom SPD po rozhovoroch, ktoré trvali až do stredy 3. júna 2020. V rámci tohto balíka, stimuly pre „budúce technológie“ zahŕňajú financovanie rozvoja kvantových výpočtov, umelej inteligencie, veternej energie na mori, vodíkovej energie a elektrických automobilov a autobusov.

Ako uviedol vo vyhlásení Olaf Scholz, nemecký minister financií: „Chceme sa dostať z krízy pomocou tresku. Cieľom je urobiť z Nemecka svetového dodávateľa najmodernejšej vodíkovej technológie.“

Balík obsahuje 7-miliárd EUR na vodíkovú energetickú infraštruktúru. Program obsahuje ďalších 2,5-miliardy EUR na infraštruktúru e-nabíjania a 1-miliardu EUR na zníženie emisií lietadiel. S cieľom oživiť výrobu automobilov sa daňové oslobodenie čisto elektrických vozidiel predlžuje o ďalších päť rokov do roku 2030. Investície do e-busov sa zvýšia tiež o 1-miliardu EUR. Plánované investície do projektov umelej inteligencie (AI) sa zvyšujú z 3 na 5-miliárd EUR, pričom časť z týchto peňazí je určená na modernizáciu superpočítačov. Nemecká vláda chce tiež „okamžite uviesť do prevádzky“ konštrukciu „najmenej dvoch“ kvantových počítačov. Zníži sa tiež povinnosť spolufinancovania pre spoločnosti zapojené do veľkých výskumných projektov aplikovaného výskumu. Na urýchlenie rozširovania obnoviteľných energií sa do roku 2030 zvýši cieľ rozšírenia veternej energie na mori z 15 na 20 gigawattov. Posilnia sa tiež výdavky na elektronickú verejnú správu.

Podľa vyjadrenia nemeckej vlády: „Pandémia koronavírusu demonštruje mnohými spôsobmi, že vo verejnej správe je obzvlášť potrebný tlak na digitalizáciu.“ Podľa najnovšieho balíka opatrení na oživenie nemeckého hospodárstva najväčšia európska ekonomika stále zvyšuje pomoc počas pandémie, zatiaľ čo pozastavuje každoročné vládne pôžičky. Oznámenie o pomoci vychádza zo záchranného balíka vo výške 750-miliárd EUR, ktorý bol schválený v marci 2020, a nemecké výdavky na boj s korunavírusom výrazne presahujú všetky ostatné národné núdzové programy v eurozóne. Ako uviedla nemecká kancelárka Angela Merkel: „Cieľom je dostať sa z mimoriadne ťažkej situácie spolu.“ Nemecko, ktoré v apríli 2020 ukončilo lockdown, vstúpilo do recesie v prvom štvrťroku 2020 a očakáva sa ešte hlbší pokles ekonomiky. Medzi ďalšie plánované opatrenia patrí zníženie sadzby DPH z 19 na 16 % na šesť mesiacov na podporu väčšieho nákupu a miliardy EUR za novú železničnú infraštruktúru.

Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 5.6.2020, autor: rpa