Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Nemecko aktualizovalo plán na transfer výskumu v časticovej fyzike

Spolková ministerka Bettina Stark-Watzinger predstavila akčný plán ErUM-Transfer ako súčasť vesmírnych inovácií na veľtrhu v Hannoveri. Zdroj: https://www.bmbf.de

Spolkové ministerstvo pre školstvo a výskum (BMBF) v Nemecku prišlo s aktualizovanou verziou svojho plánu na premenu výskumu malých častíc a štruktúry a funkcie hmoty do inovácií.

Akčný plán výskumu vesmíru a hmoty bol prvýkrát odhalený v roku 2017, pričom každý rok zahŕňal podporu 1,5-miliardy EUR. Bol dvakrát aktualizovaný. Toto tretie vydanie načrtáva, ako Nemecko dosiahne tri nové ciele: rozbehnúť nápady, zapojiť zainteresované strany a posilniť zručnosti. K dispozícii je počiatočné financovanie vo výške 9,5-milióna EUR na financovanie projektov, vytváranie sietí a budovanie zručností.

Federálna ministerka výskumu Bettina Stark-Watzinger počas veľtrhu v Hannoveri 17. apríla 2023 predstavila akčný plán „ErUM-Transfer“. Týmto chce BMBF lepšie pripraviť výsledky, metódy a technológie, ktoré boli vyvinuté pre výskum vesmíru a hmoty na veľkých zariadeniach pre využitie v komerčných podnikoch.

Ako vysvetlila ministerka pre výskum Bettina Stark-Watzinger: „Základný výskum je základom konkurencieschopnosti a budúcnosti našej krajiny. Všetky poznatky nadväzujú na predchádzajúce poznatky, vedomosti niekedy rastú v priebehu desaťročí. V konečnom dôsledku ide často o prevratné inovácie, ktoré sú užitočné pre každého. Najlepšími príkladmi sú World Wide Web, sklokeramická varná doska alebo Wifi. Príliš veľa z týchto dôležitých inovácií však zostáva nevyužitých. S akčným plánom ErUM-Transfer to chceme zmeniť s ohľadom na vzrušujúce výsledky našich rozsiahlych zariadení na témy vesmíru a hmoty. V počiatočnom štádiu uľahčíme spoluprácu medzi výskumom a priemyslom. Poskytneme stimuly na lepšie využitie výsledkov. A s naším počiatočným financovaním chceme výrazne zvýšiť počet spin-offov.“

Pozadie

Akčný plán ErUM-Transfer je súčasťou rámcového programu „Výskum vesmíru a hmoty“ (ErUM) na podporu základného vedeckého výskumu s využitím rozsiahlych zariadení. Vyhlásený bol v roku 2017 a má ročný objem okolo 1,5-miliardy EUR. V rámcovom programe ErUM už boli vytvorené akčné plány ErUM-Pro (2019) pre sieťovanie univerzít, výskumných infraštruktúr a spoločnosti a ErUM-Data (2021) pre digitalizáciu v základnom výskume.

S novým akčným plánom ErUM-Transfer sleduje BMBF tri hlavné ciele: Rozbehnúť nápady, zapojiť zainteresované strany a posilniť zručnosti. Týmto spôsobom by sa mali umožniť synergie, aby sa súbor poznatkov, metód a technológií stal použiteľným pre podniky a spoločnosť. Na obdobie rokov 2023 až 2033 sa plánujú finančné opatrenia, iniciatívy na vytváranie sietí, podpora mladých talentov a opatrenia pre akčný plán vzdelávania. Pôvodne je na to plánovaných 9,5 milióna eur.

Akčný plán zároveň umožňuje preklenúť ďalšiu cestu od základného výskumu k využitiu na otvorených trhoch. Základný výskum tak môže byť prepojený s hlavnými novými opatreniami BMBF pre inovácie a transfer SprinD a DATI tým, že potenciál prenosu z veľkých zariadení sa rozvinie do takej miery, že tieto alebo iné existujúce nástroje môžu nadobudnúť účinnosť.

Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://www.bmbf.de, zverejnené: 24. 4. 2023, autor: rpa