Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Nemecká štúdia poukazuje na obmedzenú protilátkovú odpoveď na Omicron varianty SARS-CoV-2

Výskum COVID-19 v Nemecku. Zdroj: https://www.goethe-university-frankfurt.de

Vírusový „spike“ proteín, ktorým SARS-CoV-2 vstupuje do ľudských buniek, sa zmenil na viac ako 50 miestach vo variante Omicron, ktorý spôsobuje súčasnú vlnu infekcií, v porovnaní s pôvodným vírusom prvýkrát identifikovaným v čínskom Wu-chane.

V dôsledku toho protilátky vytvorené po infekcii alebo očkovaní nerozoznávajú tieto varianty tak efektívne. To znamená, že napriek prekonaniu infekcie sa ľudia môžu opäť nakaziť variantom Omicron a že u ľudí, ktorí sú zaočkovaní, dochádza k prelomovým infekciám.

Vedci z Frankfurtu na čele s Marekom Widerom a Sandrou Ciesek z Ústavu lekárskej virológie Univerzitnej nemocnice a Goetheho univerzity skúmali, ako dlho sú protilátky prítomné v krvi po očkovaní alebo zotavení z infekcie schopné neutralizovať varianty vírusu Omicron BA. 1 a BA. 2.

Odoberali vzorky krvi od ľudí, ktorí boli dvakrát alebo trikrát očkovaní.

Šesť mesiacov po druhej vakcinácii nemali vzorky krvi prakticky žiadny neutralizačný účinok na Omicron varianty BA. 1 a BA. 2.

Rýchlo klesol aj účinok posilňovacej vakcinácie. Hoci krátko po preočkovaní bola veľmi dobrá ochrana, o tri mesiace neskôr bol ochranný účinok veľmi slabý a vzorky už neboli schopné neutralizovať BA. 1 a BA. 2.

Údaje in vitro neumožňujú vyvodiť žiadne závery o závažnosti COVID-19, pretože nezohľadňujú bunkovú imunitnú odpoveď.

Výsledky však predstavujú problém pri použití monoklonálnych protilátok ako preventívneho opatrenia u pacientov s oslabeným imunitným systémom. Pre tri takéto monoklonálne protilátky študované v laboratóriu bola úroveň účinnosti veľmi silne závislá od variantu vírusu.

Viac informácií:

Limited neutralisation of the SARS-CoV-2 Omicron subvariants BA.1 and BA.2 by convalescent and vaccine serum and monoclonal antibodies

Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://www.goethe-university-frankfurt.de, zverejnené: 15. 8. 2022, autor: rpa