Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Nedostatky v programe Horizont Európa zdôrazňujú potrebu vyššieho financovania v 10. rámcovom programe

Marc Lemaître, vedúci riaditeľstva EÚ pre výskum, na záverečnom zasadnutí R&I Days v Bruseli (20.-21.3.2024). Zdroj: https://sciencebusiness.net

 

Generálny riaditeľ pre výskum a inovácie (DG RTD) EÚ Marc Lemaître sa sťažuje na veľkosť medzery vo financovaní, ktorá sa otvorila v prvých – predinflačných – rokoch rámcového programu (RP).

Mezery vo financovaní v rámcových programoch budú musieť byť odstránené, ak má EÚ zvýšiť svoju výkonnosť v oblasti výskumu a inovácií, uviedol Marc Lemaître, vedúci riaditeľstva EÚ pre výskum. V súčasnosti je rozpočet programu Horizont Európa ďaleko za tým, čo by bolo potrebné na financovanie všetkých vynikajúcich výskumných návrhov, ktoré dostane. „V rokoch 2021 až 2022 by sme potrebovali ďalších 34-miliárd eur,“ uviedol Lemaître na záverečnom zasadnutí R&I Days v Bruseli.

Tento rozdiel znamená, že viac ako dva z troch vysoko kvalitných projektových návrhov boli zamietnuté, poznamenal Lemaître. Výsledkom je, že napriek vyššiemu rozpočtu Horizont Európa opakuje to, čo sa stalo v programe Horizont 2020, na ktorý by bolo potrebných ďalších 159-miliárd EUR v rámci výskumného programu na roky 2014 – 2020.

Pre ďalší výskumný program EÚ, 10.RP, ktorý sa má začať v roku 2028, žiadajú univerzity, zainteresované strany z oblasti výskumu a poslanci Európskeho parlamentu o zdvojnásobenie finančných prostriedkov na 200-miliárd EUR.

Maria Leptin, predsedníčka Európskej rady pre výskum (ERC), tiež zdôraznila potrebu vyššieho rozpočtu pre 10. RP. To by umožnilo ERC podporiť viac excelentnej základnej vedy, ktorá je zdrojom inovácií, uviedla, pričom poznamenala, že z výskumu financovaného ERC vzišlo 400 start-up spoločností.

„Nesmieme zabudnúť investovať do jednotlivcov, ktorí urobia tento objav,“ uviedla Leptin. „Ak si chceme zachovať vedúce postavenie Európy v [základnom] výskume, ktorý je základom inovácií a konkurencieschopnosti, musíme viac investovať.

Navrhla, že jedným zo spôsobov, ako podporiť komercializáciu výskumu financovaného ERC, by mohlo byť, že ERC zintenzívni spoluprácu s Európskou radou pre inovácie (EIC), aby sa urýchlil proces transferu od základného výskumu k inováciám.

Manuel Heitor, predseda nezávislej poradnej skupiny pre 10. RP a bývalý minister pre vedu v Portugalsku, zdôraznil štyri hlavné problémy, ktorým je potrebné čeliť, aby sa zlepšilo postavenie Európy: viac investícií do výskumnej kariéry; posilnenie konkurencieschopnosti; riešenie výziev, akými sú starnúca spoločnosť, potravinová neistota a uhlíková neutralita; a zvýšenie zapojenia občanov.

„V rámci tohto množstva nových výziev musíme zaručiť aj posilnenie európskych výskumných a inovačných ekosystémov prostredníctvom takzvaného európskeho výskumného priestoru (ERA), aby sme mohli zaručiť potrebné zapojenie občanov do výskumu a vývoja, ale aj potrebné kariéry pre výskum spolu s potrebnými výskumnými infraštruktúrami,“ povedal Heitor delegátom.

 

Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 4.4.2024, autor: rup