Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Mladí inovátori chcú preraziť s nápadom alternatívy kože a rozložiteľných rúšok

Víťazný tím zWOOLni, Katarína Jankechová, Lenka Martinická, Mária Bláhová, Veronika Cyprichová (pripojená cez telemost) s odbornou porotou, Katarínou Kretter, Andreou Orsag, Jarom Chrapkom, CSR manažérkou Dedoles Janou Hrubcovou a s organizátormi Lifbee Academy Simonou Veselou a Matejom Heldom. Zdroj: https://www.lifbee.com

Po 8 mesačnom úsilí vyvrcholil 2. ročník biotechnologickej akadémie Lifbee Academy. V kategórii medicínske technológie vyhral tím s riešením revolučných biodegradovateľných FFP2 respirátorov. V kategórii environmentálnej udržateľnosti vyhral tím, ktorý prišiel s prototypom vlastnej verzie kože z hubových mycélií, ktorý súčasnú konkurenciu prekonáva hneď na niekoľkých frontoch. Tímy svoje technológie neprezradili, zvažujú podanie patentovej prihlášky. Svoje skúsenosti prišiel pozdielať mladým vedcom a inovátorom aj Robert Mistrík, ktorý ich vo svojom príhovore inšpiroval k tomu, aby sa nevzdávali a nasledovali svoje sny.

V rámci BioInnovation Award sa súťažilo o 10 000 EUR

Na finálnych prezentáciach Lifbee Academy prezentovalo svoje projekty 7 tímov, ktoré vznikli priamo počas tohto ročníku akadémie. Tímy súťažili v rámci dvoch kategórii, Enviro Labu a MedTech Labu. Spoločnosť Dedoles venovala každému víťazovi z dvoch kategórií 5 000 EUR na rozvoj svojho nápadu. Podporu mladých inovátorov vnímajú ako dôležitú. “Biotechnológie nám ponúkajú stále viac riešení na kľúčové problémy, ktoré nás obklopujú, akými sú klimatická kríza a globálne zdravie,” povedala spoluzakladateľka programu Lifbee Academy, Simona Veselá

Na podujatie prijal pozvanie aj Robert Mistrík, zakladateľ technologickej spoločnosti HighChem, ktorý porozprával svoj podnikateľský a vedecký príbeh a namotivoval všetkých účastníkov.

zWOOLni – Cruelty-free alternatíva kože, ktorá oživuje starú tradíciu

Víťaznému tímu zWOOLni, ktorý vyhral v téme ”Dosahovanie cirkulárnej ekonomiky v textilnom priemysle”, sa podarilo objaviť nový materiál. Ovčia vlna, ktorá má na našom území viac ako storočnú tradíciu dnes končí ako odpad na skládkach a v spaľovniach. Tím vo svojom hubovom laboratóriu našiel spôsob, ako tento materiál oživiť a pridať mu vysokú pridanú hodnotu v podobe premeny na alternatívu kože. Tá má oproti ostatným udržateľným alternatívam kože jednu nenahraditeľnú výhodu. Sú ňou termoizolačné vlastnosti.

V porote Enviro Labu sa stretli top odborníci z priemyslu – Katarína Kretter z o.z.v. ENVI-PAK, Jaroslav Chrapko, zakladateľ spoločnosti Dedoles a Andrea Orsag, odborníčka na cirkulárnu ekonomiku.

Nie je ľahké spojiť FFP2 štandard s biodegradovateľnosťou. Tím Comfy našiel odpoveď. Víťazný tím Comfy, ktorý vyhral v téme ”Prevencia globálnych pandémií”, vymyslel koncept technológie biodegradovateľných FFP2 rúšok založený na spojení dvoch biotechnologických materiálov. Oproti klasickým rúškam sú priedušnejšie vďaka špeciálnej vnútornej vrstve a zároveň viacnásobne použiteľné. Spojili tým komfort s udržateľnosťou. V porote MedTech Labu sa stretli dôležité tváre slovenského medicínskeho R&D: Eva Kováčová, riaditeľka spoločnosti Glycanostics vyvíjajúcej diagnostické kity na 11 druhov rakoviny, Alexander Feťkovský, riaditeľ výskumnej spoločnosti SanaClis zameranej na klinické štúdie a Michal Nešpor, partner v investičnom fonde CB Invest Management.

Celé finále prebiehalo hybridne so 45 účastníkmi na mieste a 160 aktívne sledujúcimi divákmi z komunity cez LiveStream.

Na záver finále sme odovzdali úspešným absolventom Lifbee Academy certifikáty za úspešné absolvovanie 8 mesačného intenzívneho vzdelávacie ho programu zameraného na sociálne zodpovedné podnikanie a biotechnológie. Prihlasovanie do nového ročníka prebieha až do polovice mája na našej webovej stránke Lifbee Academy.

Podujatie podporili spoločnosti ENVI-PAK, Dedoles, SanaClis, Pixel Federation, CBIM a Nadácia Eset.

Zdroj: https://www.lifbee.com; https://vedanadosah.cvtisr.sk, zverejnené: 2. 3. 2022, autor: rpa