Ministri pre výskum EÚ boli požiadaní, aby podporili nezávislosť Európskej rady pre výskum (ERC), keď sa stretnú vo Varšave 10. až 11. marca 2025, a aby uznali hodnotu samostatného rámcového programu EÚ pre výskum a inovácie (R&I).
Tieto stanoviská sú uvedené v prvom návrhu Varšavskej deklarácie, ktorý poľské predsedníctvo zaslalo národným ministerstvám pre výskum na pripomienkovanie pred neformálnym zasadnutím Rady v poľskom hlavnom meste.
Návrh textu poukazuje na „kľúčovú“ úlohu ERC a Európskej rady pre inovácie (EIC) v programe Horizont Európa. „Vyzývame Komisiu, aby zachovala ich nezávislosť a rozšírila ich úlohu v ďalšom rámcovom programe Únie pre výskum a inovácie,“ píše sa v ňom.
Pracovné programy EIC navrhuje Európska komisia v koordinácii s členskými štátmi EÚ, ale objavili sa výzvy na posilnenie jeho nezávislosti podľa vzoru ERC, ktorého vedecká rada je plne zodpovedná za prideľovanie grantov.
Univerzity sa obávajú, že Komisia plánuje uvaliť na ERC priority zhora nadol po tom, čo vo svojom kompase pre konkurencieschopnosť uviedla, že organizácia by mala fungovať „v súlade s rovnakými strategickými záujmami“ ako EIC.
Výskumná obec sa tiež obáva, že nástupca programu Horizont Európa, 10. RP, by mohol byť začlenený do budúceho Európskeho fondu pre konkurencieschopnosť, čo sú obavy, ktoré ešte zhoršili pôvodné plány Komisie pre budúci viacročný finančný rámec (VFR), dlhodobý rozpočet EÚ.
V návrhu Varšavskej deklarácie poľské predsedníctvo pripomína, že zmluvy EÚ predpokladajú viacročný rámcový program, „ktorý má okrem iného zahŕňať výskumné činnosti Únie, stanovenie minimálnej celkovej sumy a podrobné pravidlá finančnej účasti Únie“.
Horizont Európa a jeho predchodca Horizont 2020 „sa stali hlavnými svetovými nadnárodnými programami na financovanie vedy a inovácií, ktoré posilňujú konkurencieschopnosť Európy v celosvetovom meradle,“ uvádza sa vo vyhlásení.
„Vyzývame preto Európsku komisiu, aby ďalej stavala na nespornom dedičstve samostatných rámcových programov pre výskum a inovácie, a vyzývame Európsku komisiu, aby v úzkej spolupráci s členskými štátmi vypracovala svoj pôvodný návrh týkajúci sa tohto dedičstva.“
Široká podpora
Keďže Varšavská deklarácia je v počiatočnom štádiu návrhu, nie je jasné, či budú členské štáty pripravené text schváliť. Deklaráciu možno pred stretnutím oslabiť, aby sa dosiahol konsenzus, ale zainteresované strany z výskumu naliehajú na ministrov, aby podporili silné vyhlásenie.
Povzbudzuje ich aj nezáväzná správa o 10. RP, ktorú tento týždeň schválil Výbor Európskeho parlamentu pre priemysel, výskum a energetiku. Podporuje to aj samostatný rámcový program so zvýšenými rozpočtami pre ERC aj EIC.
„Keďže tieto dve inštitúcie [Parlament a Rada] jasne ukazujú potrebu zachovať 10. RP ako samostatný program, dúfame, že Komisia prehodnotí svoj súčasný prístup,“ uviedla pre Science|Business Kamila Kozirog, analytička Európskej asociácie univerzít.
Prvý návrh je „mimoriadne sľubný“, uviedol Julien Chicot, vedúci výskumnej a inovačnej politiky v Guild of European Research-Intensive Universities.
„V čase vysokej neistoty, pokiaľ ide o dôsledky kompasu Komisie pre konkurencieschopnosť na politiku EÚ v oblasti výskumu a inovácií, potrebujeme silnú podporu Rady, aby sme zabezpečili „samostatný“ a na excelentnosť zameraný 10. RP s ambicióznym rozpočtom v nasledujúcom VFR,“ dodal.
Hoci ho teší prejav podpory ERC a EIC a ich nezávislosti, Chicot by bol rád, keby sa akcie Marie Skłodowska-Curie pridali do zoznamu nástrojov, ktoré by sa mali rozšíriť.
„Tiež vítame relevantnú podporu Rady pre spoločný výskum a inovácie, význam medzinárodnej vedeckej spolupráce a opatrenia zamerané na riešenie medzery v oblasti výskumu a inovácií v Európe,“ dodal.
Nielen konkurencieschopnosť
V čase, keď sa financovatelia výskumu a inovácií dostávajú pod tlak, aby viac prispievali k hospodárskej konkurencieschopnosti, aby odôvodnili svoje pokračovanie vo financovaní, návrh vyhlásenia uvádza, že rámcové programy zohrávajú dôležitú úlohu aj pri „ochrane demokracie, posilňovaní spoločných európskych hodnôt a ochrane akademickej slobody“ a „podporujú blaho ľudí“.
Aktíva, ako sú európske systémy sociálneho zabezpečenia, akademická sloboda a excelentnosť výskumu, sa nesmú považovať za samozrejmosť a vyžadujú si neustále investície, uviedla Silvia Gomez Recio, generálna tajomníčka siete mladých európskych výskumných univerzít. „Európa je oveľa viac než len konkurencieschopnosť,“ uviedla ďalej.
„Veľmi vítam záväzok zachovať ambiciózne rámcové programy, ktoré podporujú prelomovú vedu a inovácie, riešia spoločenské výzvy, podporujú cezhraničnú a medzisektorovú spoluprácu a podporujú akademickú slobodu,“ dodala. “Tieto zásady musia zostať jadrom európskeho výskumu a inovácií.”
Návrh rozpočtu
Európska komisia predloží svoj návrh budúceho VFR v júli 2025. Návrh objasní kľúčové priority financovania vrátane toho, ako bude zostavený rozpočet. Návrh rámcového programu pre výskum zvyčajne nasleduje po VFR.
V návrhu varšavskej deklarácie sa hovorí o „adekvátnom rozpočte“ pre 10. RP, ale neuvádza žiadne číslo. Zdôrazňuje však, že „žiadny z budúcich nástrojov založených na kapacite výskumu a inovácií alebo podpory príjemcov z výskumu a inovácií by nemal byť financovaný na úkor rámcového programu“.
Text poľského predsedníctva tiež vyzýva na prijatie opatrení v rámci 10. RP na riešenie fragmentácie Európskeho výskumného priestoru (ERA) a na podporu členských štátov s menej rozvinutými systémami výskumu a inovácií. „Sme presvedčení, že odstránenie priepasti v inováciách medzi Úniou a svetovými lídrami si vyžaduje aj úsilie o zníženie priepasti vo výskume a inováciách v rámci Európy,“ uvádza sa v správe.
Členské štáty sú v súčasnosti rozdelené v otázke, či by Widening opatrenia mali zostať v rozsahu pôsobnosti rámcového programu, alebo by sa mali financovať z kohéznych fondov.
Text tiež zdôrazňuje niekoľko konkrétnych oblastí výskumu a inovácií, ktoré by mal 10. RP podporovať, vrátane rozvoja sociálnych a environmentálnych technológií a výskumu civilnej bezpečnosti.
Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 21.2.2025; autor: rup