Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Max Planck oslavuje 50 rokov transferu technológií

14. decembra 2022 sa v v Berlíne konali oslavy výročia spoločnosti Max Planck Innovation. Zdroj: https://www.mpg.de

S hosťami z politiky a vedy oslavovala spoločnosť Max Planck Innovation (MI) 14. decembra 2022 v Berlíne 50 rokov úspešného transferu technológií po dvojročnom odklade spojenom s pandémiou. Od založenia dcérskej spoločnosti Max Planck v roku 1970 spoločnosť podporila viac ako 4 800 vynálezov a približne 180 spin-off spoločností, ako aj uzavrela viac ako 2 900 zmlúv o objavoch. Ako uviedol Ulrich Mahr, člen predstavenstva MI: „Tieto vedecky podložené spin-off spoločnosti vytvorili viac ako 9 250 kvalifikovaných pracovných miest a svojimi produktmi a službami prispeli k inovačnej sile Nemecka ako obchodného miesta. Napĺňa nás hrdosťou, že sme podporili a sprevádzali mnohé z týchto spin-offov v predzákladnej a štartovacej fáze.“

Zatiaľ čo MI sa dlho zameriava na čisté využívanie patentov, teraz sa presúva „k podpore mladých zakladateľov, ktorí chcú vybudovať svoje vlastné spoločnosti z Inštitútu Maxa Plancka (MPG)“, ako vysvetlil prezident Max Planck Martin Stratmann. Ako dodal: „Posun od čisto peňažného úspechu k investovaniu do myslí – niečo, čo je v skutočnosti oveľa viac v súlade s naším myslením.“ Najnovšou iniciatívou MI je tento rok spustený startupový inkubačný program MAX!mize, na ktorý spoločnosť Maxa Plancka poskytne 4-milióny EUR ročne, keď bude plne rozvinutý. Spoločnosť Maxa Plancka sprevádzala jeden zo zúčastnených tímov z MPI pre informatiku od prvého kola s kamerou.

Vrcholom osláv výročia bola panelová diskusia s laureátom Nobelovej ceny Stefanom Hellom (MPI pre multidisciplinárne prírodné vedy), Petrom H. Seebergerom (MPI pre koloidy a rozhrania) a Christianom Theobaltom (MPI pre počítačové vedy) – všetci traja riaditelia sú zakladatelia spoločnosti. Diskutovali s Andreou Frankovou, zástupkyňou generálneho tajomníka a členkou výkonnej rady Stifterverband.

Nápady na start-upy sú veľmi vítané

Film sprevádza tím Oraclase na jeho ceste k spin-offu. Tím z Inštitútu Maxa Plancka pre informatiku sa úspešne prihlásil do inkubačného programu MAX!mize spoločnosti Max Planck Innovation

V rámci výstavy sa predstaví aj 15 spoločností podporovaných Max Planck Innovation, ktoré boli založené na technológiách Max Planck: abberior instruments, Batene, Cardior Pharmaceuticals, Dewpoint Therapeutics, Evotec, Lead Discovery Center, Lipotype, Menlo Systems, Meshcapade, MODAG, QLi5, Scienion, Tacalyx, Targenomix, terraplasma a Thermosome.

Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://www.mpg.de, zverejnené: 21. 12. 2022, autor: rpa