Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Majsterka Európy v skeete skúma v ÚMMS SAV duálny laserový lúč

Lucia Kopčanová
Lucia Kopčanová, doktorandka Ústavu materiálov a mechaniky strojov SAV a bronzová medailistka z Majstrovstiev Európy v skeete. Zdroj: SAV

Hovorí sa, že veda má blízko k umeniu. Veda sa však dá prepojiť aj so športom. Dôkazom je Lucia Kopčanová, doktorandka Ústavu materiálov a mechaniky strojov SAV, v. v. i., bronzová medailistka z Majstrovstiev Európy v skeete. V boji o tretie miesto spolu so strelkyňami Dankou Bartekovou a Vanesou Hockovou v tom čase horúcom Cypre porazila olympijské šampiónky z Talianska.

Materiálová vedkyňa (keď nestrieľa 🙂 ) sa zaoberá zaujímavým projektom, ktorý je zároveň súčasťou jej dizertačnej práce. Pôjde o výskum duálneho laserového lúča a jeho vplyv na zvarové spoje duplexných ocelí. „Kolektív na ÚMMS SAV, v. v. i., mi zabezpečuje výborné podmienky na štúdium. Postupne získavam skúsenosti pri výskumnej analýze kovových, nekovových alebo iných pokročilých materiálov. Výhodou štúdia na tomto ústave je dostupnosť moderných laboratórií a rýchle nadobúdanie praxe do budúcnosti,“ pochvaľuje si vedecké pracovisko, nezabudne však dodať, že prepojiť vedu a vrcholový šport chce veľa odhodlania a sebazaprenia. K športovej streľbe sa dostala cez poľovníctvo. Ako uviedla Kopčanová: „Veľmi rada som chodila do lesa s mojím otcom, ktorý bol poľovník.“ Keď mala pätnásť, prihlásila sa na poľovnícky kurz. Vybrala si streľbu z brokovnice, no a „postupom času som sa stala súčasťou reprezentácie SR v športovej brokovej streľbe“, dodala.

O športovej ceste doktorandky Ing. Lucie Kopčanovej, ale aj o jej výskume v ÚMMS SAV, a jeho význame a využití sa dočítate viac v nasledujúcom článku.

Viac informácií:

Športovkyňa vo vede

Zdroj: https://www.sav.sk; zverejnené: 22. 11. 2022, autor: rpa