Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Maďarské predsedníctvo v EÚ sa zameria na konkurencieschopnosť i bezpečnosť

Maďarské predsedníctvo v Rade EÚ. Zdroj: https://www.consilium.europa.eu

 

🇭🇺 1. júla 2024 sa začalo maďarské predsedníctvo v Rade EÚ! 🇪🇺 Rada je inštitúcia EÚ zastupujúca vlády členských štátov. Každých šesť mesiacov sa medzi nimi strieda predsedníctvo tejto inštitúcie. Predsednícka krajina stanovuje agendu EÚ, pričom sa zameriava na priority a naliehavé problémy, akými sú hospodárstvo alebo životné prostredie. Maďarské predsedníctvo trvá od 1. júla 2024 do konca roku 2024.

Posilnenie európskej konkurencieschopnosti bude hlavným zámerom maďarského predsedníctva v Rade Európskej únie, uviedol v nedeľu maďarský minister pre záležitosti EÚ János Bóka. Jeho krajina sa chce zamerať aj na bezpečnostnú a obrannú politiku.

Budapešť chce počas svojho predsedníctva v rámci Rady EÚ iniciovať dohodu o konkurencieschopnosti. Túto záležitosť plánuje dostať do centra politiky EÚ a zdôrazniť oblasti, v ktorých je možné prijať konštruktívne rozhodnutia ako zjednodušenie legislatívy EÚ, zníženie byrokracie pre európske podniky a rozšírenie vnútorného trhu, uvádza maďarská tlačová agentúra MTI. Bóka dodal, že ďalšie oblasti by mohli zahŕňať služby, informačné technológie a európsky obranný priemysel.

Jedným z ústredných cieľov je podľa Bóku aj európsky kapitálový trh, ktorý podporuje infraštruktúrne a energetické spojenia a vytvára priemyselnú politiku EÚ zameranú na plnenie dôležitých európskych cieľov ako tzv. zelená tranzícia (Green transition). Maďarsko bude podľa ministra podporovať aj európsku bezpečnosť a obrannú politiku zameranú na posilnenie mieru a bezpečnosti a riešenie migračnej krízy.

Maďarský premiér Viktor Orbán v pondelok symbolicky prevezme polročné predsedníctvo od Belgicka, pripomenul Bóka. Maďarsko sa podľa jeho slov bude usilovať zaistiť hladké fungovanie európskych inštitúcii a (zaistiť) schopnosť EÚ reagovať na udalosti vo svete. Takisto plánuje zorganizovať summit EÚ a západného Balkánu i fórum Rady pre spoluprácu arabských štátov Perzského zálivu (GCC).

 

Počas každého predsedníctva v Rade EÚ je fasáda budovy Justus Lipsius v Bruseli zdobená logom rotujúceho predsedníctva. Zdroj: Rada EÚ

 

Predsedníctvo v Rade rotuje medzi členskými štátmi EÚ každých šesť mesiacov. Predsedníctvo predsedá zasadnutiam na všetkých úrovniach v Rade, čím pomáha pri riadení programu EÚ.

 

 

Viac informácií:

The Hungarian presidency of the Council of the EU

 

Zdroj: https://europske.noviny.sk; https://www.consilium.europa.eu, zverejnené: 1.7.2024; autor: rup