Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

KU Leuven: Výstavba Bio-Inkubátora 5 sa začína vo vedeckom parku Arenberg

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je logo.jpg

Bio-Inkubátor 5 bude pripravený do roku 2024. Zdroj: https://nieuws.kuleuven.be

Biotechnológia zažíva v univerzitnom meste Leuven v Belgicku boom. Výstavba Bio-Inkubátora 5 pomôže uspokojiť obrovský dopyt po prispôsobených laboratórnych a kancelárskych zariadeniach. Rovnako ako v prípade existujúcich bioinkubátorov, KU Leuven a VIB (Vlaams Instituut voor Biotechnologie) budú hrať vedúcu úlohu v projekte.

Bioinkubátor Leuven poskytuje priestor a podporu startupom aj etablovaným podnikom v biotechnologickom sektore. Vo vedeckom parku Arenberg – strategicky blízkom KU Leuven, UZ Leuven, VIB a imec – v troch budovách bioinkubátora už sídli niekoľko biotechnologických spoločností, ako aj Centrum pre dizajn liečiv a Discovery (CD3), ktorý premieta základný výskum do nových liekov.

Je potrebné viac miesta

Na jeseň 2022 sa vo vedeckom parku Arenberg otvorí Bio-Inkubátor 4, ktorý ponúkne 4 500 m2 laboratórnych a kancelárskych priestorov. Bio-Inkubátor 4 sa v prvom rade zameria na podniky, ale miesto bude mať aj translačný výskum KU Leuven a VIB.

Bio-Inkubátor 4 je stále vo výstavbe, ale všetky dostupné priestory v budove sú už rezervované. Preto sa výstavba Bio-Inkubátora 5 začína už teraz. Bio-Inkubátor 4 a 5 spolu vytvoria „Arenberg Accelerator“, pretože sa výslovne zameriavajú na biotechnologické spoločnosti, ktoré chcú rásť rýchlejšie.

Udržateľný rast pre región

Bio-Inkubátor 5 bude obsahovať 3 300 m2 flexibilných laboratórií a kancelárskych priestorov pre približne 160 zamestnancov. Okrem toho môže príchod nových spoločností vytvoriť nepriame pracovné miesta. Bio-Inkubátor 5 tak ponúka regiónu veľkú pridanú hodnotu a posilňuje regionálny ekosystém.

Budova by mala byť hotová začiatkom roka 2024. Projekt stojí 12-miliónov EUR a je financovaný bankami a z kapitálovej injekcie od KU Leuven a VIB. Mesto Leuven a provincia Flámske Brabantsko plne podporujú realizáciu projektu.

Udržateľnosť je na prvom mieste pri výstavbe Bioinkubátora 4 a 5. Použije sa napríklad nízkouhlíkový betón a budovy budú vykurované bez akýchkoľvek fosílnych palív.

Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://nieuws.kuleuven.be, zverejnené: 16. 6. 2022, autor: rpa