Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Ktoré sú najinovatívnejšie mestá sveta v roku 2022?

Londýn a Paríž celkovo vystupujú ako dvaja hlavní hráči v hodnotení inovatívnych miest za rok 2022. Zdroj: WEF

Napriek pretrvávajúcim globálnym výzvam majú mestá s najsilnejšími inovačnými centrami a väčšou hĺbkou talentov podľa novej správy najlepšiu pozíciu pre budúci úspech.

Podľa Innovation Geographies, najnovšej správy realitnej spoločnosti JLL, spoločnosti hľadajú strediská talentov, v ktorých by mohli zakoreniť svoje kancelárie, lokality s najlepšími inováciami a talentom prekonávajú ostatné v oblasti ekonomickej aktivity a vytvárajú tok realitného kapitálu. Analýza viac ako 100 miest – naposledy vykonaná v roku 2019 – meria inovácie a talent vo vzťahu k investíciám do nehnuteľností.

Najinovatívnejšie mestá – svetoví lídri

San Francisco, Londýn a Peking si podľa správy udržujú svoju dominanciu v inovačnej ekonomike.

V rebríčku za rok 2022 vedie USA s takmer 50 % top trhov. San Jose zostáva hlavným inovačným centrom, ukazujú zistenia, a Boston a New York naďalej priťahujú kapitál, podniky a talenty vďaka svojej blízkosti k renomovaným univerzitám.

Európa dominuje z hľadiska talentov so siedmimi z 15 najlepších miest, zatiaľ čo Londýn a Paríž vynikajú ako dvaja hlavní hráči celkovo v rebríčku za rok 2022. V Ázii zostáva Singapur kľúčový pre priame zahraničné investície (PZI).

Ako uviedla Carol Hodgson, riaditeľka globálneho výskumu v JLL: „Napriek výzve nových variantov by komerčné nehnuteľnosti mali ťažiť z prebiehajúcej ekonomickej expanzie v roku 2022.“ Ďalej dodala: „Vzhľadom na to, že ľudia sa tento rok túžia vrátiť do kancelárií, cestovať a socializovať sa, veľké mestá bohaté na talenty ako San Francisco, Tokio a Londýn budú mať výhodu v tom, že budú viesť cestu k robustnejšiemu oživeniu,“ povedala. “To tiež naznačuje známky optimizmu pre kancelársky trh, pretože si uvedomuje nový účel po pandémii ako centrum inovácií a spolupráce.”

Najinovatívnejšie mestá – vychádzajúce hviezdy

Soul a Peking sa pripájajú k 25 najlepším lídrom pre rok 2022, zatiaľ čo Šanghaj, Berlín a Toronto sa snažia stať sa veľmocami talentov a inovácií.

Podobne Tel Aviv a Berlín sa podľa JLL rýchlo udomácňujú na globálnej inovačnej mape. Menšie americké mestá, vrátane Austinu a Raleigh-Durhamu, tiež stúpajú v rebríčku so špecializáciou, ako je pokročilá výroba a biologické vedy.

Menší hráči vidia výrazné zmeny

Indické a čínske mestá, ako napríklad Bengaluru a Guangzhou, podľa údajov zväčšujú svoje inovačné ekosystémy. Okrem toho menšie lokality „bohaté na talenty“, ako napríklad Denver, Melbourne a Štokholm, naďalej priťahujú vyššiu úroveň kapitálu a talentov.

S cieľom umožniť malým a stredným podnikom (MSP) rásť, inovovať a udržiavať globálne, regionálne a miestne ekonomiky, správa Svetového ekonomického fóra o budúcej pripravenosti MSP: Mobilizácia sektora MSP na podporu všeobecnej udržateľnosti a prosperity zdôrazňuje sériu osvedčených postupov podporovať MSP v tom, aby boli lídrom.

Viac informácií:

Resilience and recovery – report

An infographic showing innovation Geographies 2022 Global Top 25
San Jose alebo Silicon Valley je na vrchole rebríčka v oblasti inovácií a koncentrácie talentov. Z európskych miest sa v top rebríčku inovácií umiestnili Paríž, Berlín, Štokholm, Mníchov a Helsinky.

Zdroj: https://www.weforum.org; https://www.us.jll.com, zverejnené: 4. 2. 2022, autor: rpa