Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Je to oficiálne: Spojené kráľovstvo sa pripojí k programu Horizont Európa

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a britský premiér Rishi Sunak. Zdroj: https://sciencebusiness.net

Vláda Spojeného kráľovstva a Európska komisia uzavreli dohodu, ktorá umožní krajine pripojiť sa k programu Horizont Európa po viac ako dva a pol roku oneskorenia.

7. septembra 2023 vydali spoločné vyhlásenie, po ktorom si vedci Spojeného kráľovstva a EÚ vydýchnu po tom, čo od roku 2021 uviazli.

Ako uviedla vo vyhlásení predsedníčka Komisie Ursula von der Leyen: „EÚ a Spojené kráľovstvo sú kľúčovými strategickými partnermi a spojencami a dnešná dohoda to dokazuje.“ Ďalej dodala: „Naďalej budeme na čele globálnej vedy a výskumu.“

Dohoda znamená, že vedci zo Spojeného kráľovstva budú teraz môcť získať granty Európskej rady pre výskum (ERC) a koordinovať akademicko-priemyselné konzorciá v rámcovom programe.

Doteraz boli nútení spoliehať sa na ekvivalentné granty a financovanie v Spojenom kráľovstve namiesto toho, aby boli hladko integrovaní do Horizontu Európa.

Zatiaľ čo britskí akademici sa stále mohli pripojiť ku konzorciám v rámci priemyselne zameraného piliera 2 programu Horizont Európa – najväčší podiel na hodnote – neistota o budúcnosti znamenala, že účasť Spojeného kráľovstva v programe sa znížila na polovicu, čo vyvolalo obavy, že britskí vedci boli vytlačení z európskych akademických sietí budovaných desaťročia.

Víťazi grantov ERC so sídlom v Spojenom kráľovstve stáli pred mučivým rozhodnutím, či sa presťahovať do EÚ, aby si udržali svoje ocenenia, alebo zostať a uspokojiť sa so systémom ekvivalentným v Spojenom kráľovstve.

Hotová dohoda

Po správach, že dohoda bola uzavretá 6. septembra 2023 večer, Londýn a Brusel ju oficiálne oznámili 7. septembra 2023 o 7:00.

Potvrdzuje to, že Spojené kráľovstvo sa bude môcť od 1. januára 2024 plne podieľať na pracovnom programe 2024 – zozname projektov, ktoré bude Horizont Európa v danom roku financovať – a ďalej, vrátane výziev na rok 2024, ktoré sa otvoria tento rok.

V prípade výziev v rámci pracovného programu na rok 2023 však budú musieť výskumní pracovníci Spojeného kráľovstva na financovanie svojej účasti na akýchkoľvek projektoch programu Horizont naďalej využívať záložný záručný systém Spojeného kráľovstva. Dohoda platí len do konca programu Horizont Európa v roku 2027.

Dlhá a kľukatá cesta

Bol to kľukatý proces dostať sa sem, pričom vedcom sa nádeje niekoľkokrát zvýšili – potom zmarili.

Asociácia k Horizontu Európa bola dohodnutá – aspoň teoreticky – koncom roka 2020, keď Londýn a Brusel podpísali dohodu o obchode a spolupráci, ktorá stanovila podmienky vzťahov po Brexite. Na to, aby to bolo oficiálne, stačil podpis z oboch strán.

Ale v roku 2021 sa o vzťahoch diskutovalo o otázke Severného Írska. Vláda Spojeného kráľovstva pohrozila pozastavením časti protokolu Severného Írska, dohody, ktorej cieľom je vyhnúť sa colným kontrolám na Írskom ostrove, aby sa zachoval mier.

Na jeseň 2021 sa ukázalo, že Európska komisia odmieta podpísať pridruženie. Nakoniec vtedajšia komisárka pre výskum Mariya Gabriel priznala, že to bolo kvôli nevyriešenému sporu v Severnom Írsku.

Pridruženie k Horizontu sa potom stalo politickým rukojemníkom tohto širšieho rozkolu až do februára tohto roku, keď Windsorský rámec vyriešil otázku Severného Írska.

Rokovania o pridružení sa však naťahovali ešte dlhšie, keďže Spojené kráľovstvo chcelo uistenie, že neutrpí veľké finančné straty z pristúpenia tak neskoro. Londýn sa obával, že neexistuje dobrý korekčný mechanizmus, ak by do programu vložil oveľa viac, ako získal, takže dohadovanie pokračovalo.

Objavia sa detaily

Včerajšie oznámenie jasne neuvádza, ako vyjednávači tento kruh uzavreli. Hovorí sa však, že Spojené kráľovstvo a EÚ sa dohodli na „dočasnom a automatickom mechanizme na riešenie akéhokoľvek rizika kritického nedostatočného výkonu zo strany Spojeného kráľovstva“, ak krajina vloží o 16 % viac, ako jej vedci získajú v grantoch.

Spojené kráľovstvo zaplatí za svoju účasť „takmer 2,6-miliardy EUR“ ročne, potvrdzuje sa v oznámení.

Potvrdzuje tiež, že Spojené kráľovstvo zostane súčasťou satelitného systému EÚ Copernicus, napriek obavám zo strany Spojeného kráľovstva, že krajina už v rámci tohto systému zmeškala veľké výzvy.

„Pridruženie Spojeného kráľovstva k programu Copernicus prichádza v kľúčovom momente, keď sa vesmírna infraštruktúra programu Copernicus a jej informačné služby budú ďalej vyvíjať a ich príspevok k pochopeniu a riešeniu problémov súvisiacich so životným prostredím a zmenou klímy je dôležitejší než kedykoľvek predtým,“ uvádza sa v oznámení Spojeného kráľovstva.

ITER už nie

Problém je však v tom, že Spojené kráľovstvo sa nechystá znova pripojiť k Euratomu, a preto je mimo ITER, celosvetového projektu spolupráce v hodnote niekoľkých miliárd EUR v južnom Francúzsku na vybudovanie prototypu fúzneho reaktora.

„Spojené kráľovstvo sa rozhodlo nepokračovať vo svojom pridružení k Euratomu a Fusion4Energy/ITER,“ uvádza sa v informačnom prehľade otázok a odpovedí Komisie o dohode. „Toto rozhodnutie sa riadi hodnotením Spojeného kráľovstva, že dlhodobú neprítomnosť jeho priemyslu v programoch Euratomu a F4E/ITER nemožno zvrátiť.“

Vlastné vyhlásenie Spojeného kráľovstva nehovorí nič o jeho budúcom vzťahu s ITER, ale potvrdzuje, že sa opäť nepripojí k Euratomu.

 „V súlade s preferenciami odvetvia jadrovej syntézy Spojeného kráľovstva sa Spojené kráľovstvo rozhodlo presadzovať domácu stratégiu v oblasti energie z jadrovej syntézy namiesto toho, aby sa pripojilo k programu EÚ Euratom,“ uvádza sa vo vyhlásení. „Bude to zahŕňať úzku medzinárodnú spoluprácu, a to aj s európskymi partnermi, a nový, špičkový alternatívny program, podporený až 650-miliónmi libier do roku 2027. Zabezpečí, aby sa finančné prostriedky daňových poplatníkov Spojeného kráľovstva vynakladali v najlepšom záujme Spojeného kráľovstva.“

Margaritis Schinas, viceprezident pre podporu nášho európskeho spôsobu života. Zdroj: EU Science, Research and Innovation

Viac informácií:

EU-UK relations: Commission and UK reach political agreement on UK participation in Horizon Europe and Copernicus

Questions and Answers on the UK’s association to Horizon Europe and Copernicus

UK rejoins EU science research scheme Horizon

Zdroj: https://sciencebusiness.net, EU Science, Research and Innovation, zverejnené: 8. 9. 2023, autor: rpa