Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Investície do startupov vo Švajčiarsku

symbolic picture growth

V prvom polroku 2021 sa do švajčiarskych startupov investovalo 1,7-miliardy CHF, pričom bolo dokončených 124 kôl financovania. Celková suma je viac ako dvakrát vyššia ako v prvej polovici predchádzajúceho roka, pričom počet investícií sa zvýšil o štvrtinu. Na burzu sa navyše dostalo šesť startupov, čo ukázala štúdia online spravodajského portálu startupticker.ch a združenia investorov SECA.

Ekonomický rozmach a rast cien akcií viedli k rozmachu investícií do startupov vo Švajčiarsku, keď spoločnosti vygenerovali viac ako 1,7-miliardy CHF v 124 kolách financovania. Investovaná suma je o takmer 1-miliardu CHF vyššia ako v rovnakom období minulého roka a miera rastu je viac ako 130 %. V porovnaní s predchádzajúcim rekordom – dosiahnutým v prvej polovici roku 2019 – sa to rovná rastu o takmer 50 %. Pokiaľ ide o počet kôl financovania, rast je rovnomernejší, ale nemenej pôsobivý je aj dlhodobý trend: za štyri roky sa ich počet prakticky zdvojnásobil.

Fintech spoločnosti sú jedným z motorov rastu. Najväčšie kolo za takmer 600-miliónov CHF uzavrela digitálna poisťovňa wefox. Počet kôl financovania v tomto sektore sa zvýšil o viac ako 130 % z 11 na 26 v porovnaní s rokom 2020. Mladé biotechnologické spoločnosti tiež výrazne zvýšili svoj investovaný kapitál – z takmer 230-miliónov CHF na viac ako 414-miliónov CHF.

Jedným z dôvodov rozmachu sú lukratívne príležitosti na „exit“ z dôvodu otvoreného okna akciového trhu. Šesť švajčiarskych startupov sa dostalo na burzu v prvej polovici roka 2021, pričom päť biotechnologických spoločností bolo zaradených na americkú technologickú burzu Nasdaq.

Viac informácií:

Swiss Venture Capital Report

Zdroj: https://www.startupticker.ch, zverejnené: 21. 7. 2021, autor: rpa