Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Inovatívne invalidné vozíky vo Švajčiarsku

Exomotion Allure

Švajčiarske startupy Exomotion a Scewo získali ďalšie finančné prostriedky na vývoj svojich inovatívnych invalidných vozíkov, ktorých cieľom je poskytnúť používateľom väčšiu nezávislosť a slobodu.

Inteligentný invalidný vozík ALLURE od švajčiarskej spoločnosti Exomotion poskytuje používateľom najvyššiu úroveň ovládateľnosti a umožňuje im voľný pohyb v rôznom prostredí. V roku 2022 spoločnosť Exomotion použije 150 000 CHF na vstup na trh.

Ľudia so zníženou pohyblivosťou často čelia výzvam pri používaní elektrických invalidných vozíkov: Obmedzená manévrovateľnosť a prenosnosť existujúcich invalidných vozíkov môže ľuďom brániť v prístupe na miesta a zúčastňovať sa aktivít, čo má negatívny vplyv na kvalitu ich života. Technológii používanej v týchto zariadeniach navyše často chýba potrebná konektivita a služby založené na aplikáciách, ktoré by jej zaisťovali praktické, intuitívne a užívateľsky prívetivé prostredie.

Inteligentný invalidný vozík ALLURE od spoločnosti Exomotion poskytuje ľuďom nezávislosť a autonómiu. ALLURE prináša nový zážitok z mobility, ktorý umožňuje ľuďom pohybovať sa akýmkoľvek smerom – v interiéri aj exteriéri. Ľahké, skladacie a prenosné zariadenie má elegantný dizajn a dokonca obsahuje technológiu umožňujúcu režim bez vodiča.

Exomotion založil Mohsen Falahi (CEO) so zameraním na technológie asistenčnej mobility. Odhadovaná veľkosť trhu s technológiami asistenčnej mobility by mala do roku 2024 prekročiť 24-miliárd USD. Spoločnosť Exomotion použije na vstup na trh v roku 2022 podporu od Venture Kick: Spoločnosť bude poskytovať mobilitu ako službu pre cestujúcich so zníženou pohyblivosťou (PRM) na letiskách. Exomotion bude vykonávať testovacie jazdy na letiskách v Ženeve a Zürichu s cieľom prispôsobiť ich riešenie potrebám cestujúcich aj poskytovateľov služieb PRM.

Ako uviedol Mohsen Falahi, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Exomotion: „Venture Kick pre nás nebola štartovacia súťaž; bol to kompletný balík na učenie sa, prispôsobenie sa, napredovanie a skúsenosti skutočnej podnikateľskej cesty prispôsobenej našim potrebám. Počas táborov Kickers sa rozšírila naša sieť ľudí s priamymi skúsenosťami v našej oblasti práce, čo by mohlo trvať oveľa dlhšie, keby nebolo Venture Kick.“

Startup Scewo ukončil kolo financovania série A vo výške 8,5-milióna CHF. Spin-off ETH Zürich chce teraz začať na medzinárodnej úrovni so svojim invalidným vozíkom.

Startup, nedávno ocenený na Swiss Medtech Award 2021, dokázal úspešne vyzbierať 8,5-milióna CHF od Verve Ventures, Wingman Ventures, Zürcher Kantonalbank, medtech podnikateľ Willi Miesch (dlhoročný generálny riaditeľ a spolumajiteľ spoločnosti Medartis), Boundary Holding a ďalších investorov. Tento kapitál je určený na podporu rastu spoločnosti a medzinárodnej expanzie.

Po schodisku lezúci invalidný vozík Scewo BRO, ktorý získal viacero ocenení za dizajn, je už používaný v uliciach Nemecka, Rakúska a Švajčiarska. Vozidlo s certifikáciou CE sa vyrába vo Švajčiarsku, kde spoločnosť Scewo rozšírila výrobnú kapacitu na niekoľko stoviek kusov ročne. Elektrický invalidný vozík už môžu oficiálne financovať poisťovne vo Švajčiarsku a Nemecku.

Ako uviedol spoluzakladateľ a generálny riaditeľ Bernhard Winter: „Záujem zo strany koncových zákazníkov je obrovský! Teraz hodnotíme strategicky dobre umiestnených a kvalifikovaných predajných partnerov, aby sme mohli ponúkať lokálne testovacie jazdy a dobré služby.“

Ako dodal Romeo Bütler zo spoločnosti Verve Ventures: „Zakladatelia spoločnosti Scewo priniesli technologicky prepracovaný produkt do zrelosti trhu v priebehu iba troch rokov a preukázali tak svoj vynikajúci talent.“  

Scewo Gründer Bernhard Winter, Thomas Gemperle und Pascal Buholzer (von links)

Zdroj: https://www.startupticker.ch, zverejnené: 28. 9. 2021, autor: rpa