INOVATO v rámci svojej misie prepájania expertov a inovácií pripravilo už druhý ročník dvojdňového inovačného festivalu INOFEST, ktorý sa uskutočnil 23. – 24. septembra 2021. Festival prebehol vo forme online streamu. Na INOFESTE sa stretla široká škála popredných odborníkov zo súkromného sektora, vzdelávania a štátnej správy v kľúčových oblastiach ako sú inovácie, platformové organizácie, mikroelektronika, energetika, umelá inteligencia a mnohé iné. Workshopy a panelové diskusie boli venované témam inovácií, digitalizácie, umelej inteligencie a agilnému prístupu vo firmách.
Na podujatí organizovanom v spolupráci s Nadáciou ministerstva hospodárstva SR, SIEA a SBA, sa diváci mohli dozvedieť o aktuálnych trendoch a novinkách v priemysle a službách, prichádzajúcich inováciách a možných efektívnych riešeniach problémov dnešnej ekonomiky. Hosťom festivalu bol aj premiér SR Eduard Heger, ktorý na festivale spustil konzultácie k príprave inovačnej stratégie SR.
Ako uviedol premiér Slovenskej republiky Eduard Heger: „Slovensko má viacero svetovo úspešných firiem a to nám dáva jasný signál, že ak do oblasti inovácií budeme investovať, tak zo Slovenska vieme urobiť modernú a inovatívnu krajinu.“
Aký môže byť potenciál Slovenska v najbližšom desaťročí? Aké sú aktuálne trendy v mikroelektronike? Do akej miery a ako vie štát podporovať inovácie? A veľa ďalších otázok bolo zodpovedaných v rámci výstupov a panelových diskusií.
Ako uviedol Sebastian Schlund (TU Wien/ Frauhofer Austria Research GmbH): „Sme o krok ďalej k demokratizácii technológie cobotov.“ Vďaka rýchlo meniacemu sa technologickému svetu a pribúdajúcemu množstvu kolaboratívnych robotov v továrňach, musíme efektívne čeliť problémom súvisiacim s ich bezpečnosťou a napriek tomu ďalej držať krok s dopytom po vyspelejších technológiách. Frauenhofer na medzinárodnej úrovni sprístupňuje coboty laikom, ktorí ich môžu programovať a využívať na realizáciu svojich nápadov. Je to bravúrne prepojenie nových technológii a širokej verejnosti, roboty pre nás nemusia byť niečím cudzím.
Ako dodal Gerd Leonhard (futurista a generálny riaditeľ Futuresagency): „Budúcnosť na nás len tak nespadne. A tak budúcnosť patrí tým, ktorí ju počujú prichádzať.“ Taktiež hovoril o prichádzajúcich neodvratných reguláciách a sankciách pre ľudí či firmy, ktoré nebudú konať v súlade so spoločnými cieľmi v rámci boju s klimatickou krízou. A nakoniec zazdieľal aj myšlienku o ľudstve: „Nemali by sme sa báť, že nás nahradia roboty, ale viac, že my sa staneme robotmi“.
Zdroj: https://inova.to, zverejnené: 29. 9. 2021, autor: rpa