Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Imunitná odpoveď chráni neočkovaných zdravotníckych pracovníkov pred COVID-19

Výskum COVID-19 vo Švédsku. Zdroj: https://www.gu.se

Napriek každodennému kontaktu s pacientmi s COVID-19 na začiatku pandémie sa niektorí zdravotnícki pracovníci vyhli ochoreniu. Štúdia Univerzity v Göteborgu vo Švédsku teraz ukázala, že boli chránení protilátkami imunoglobulínu A (IgA).

S cieľom pochopiť, ako si imunitný systém buduje svoju obranu proti COVID-19, výskumníci z Univerzitnej akadémie Sahlgrenska sledovali 156 zamestnancov v piatich zdravotníckych strediskách primárnej starostlivosti počas šiestich mesiacov.

Nikto z nich nebol očkovaný proti COVID-19 a väčšina z nich sa denne stretávala s infikovanými pacientmi.

Ako uviedla Christine Wennerås, profesorka klinickej bakteriológie na Sahlgrenska: „Mysleli sme si, že je dôležité preskúmať, čo sa stalo, keď sa úplne zdraví ľudia stretli s koronavírusom, ešte predtým, ako boli dostupné vakcíny.“

Zamestnanci, ktorých toto ochorenie nenakazilo, mali v dýchacích cestách vysoké hladiny IgA. Tieto protilátky, ktoré sa prirodzene nachádzajú v sekrétoch slizníc v dýchacích cestách a gastrointestinálnom trakte, sa viažu na vírusy a neutralizujú ich.

Jeden z desiatich chránených

Štúdia ukázala, že tretina opatrovateľov si vytvorila protilátky proti COVID-19. Títo jedinci spadali do dvoch odlišných skupín na základe vzorcov protilátok a výskytu COVID-19.

Jedna skupina, ktorá mala len IgA protilátky, nikdy nepodľahla COVID-19, zatiaľ čo druhá skupina, ktorá mala IgG protilátky a T bunky proti SARS-CoV-2, infekciu prekonala.

Ako uviedla Wennerås: „Všetci máme IgA. Nachádza sa na slizniciach a COVID-19 je infekcia, ktorá sa šíri cez tieto membrány.“

Cieľom štúdie bolo identifikovať zdravotné faktory, ktoré podľa všetkého poskytujú ochranu pred COVID-19. Pomocou dotazníkov, krvných testov a ďalších sa zistilo množstvo faktorov.

Čo mali všetky subjekty spoločné, ktoré neboli pozitívne testované, ani neochoreli, boli IgA protilátky.

Veľa výskumov súvisiacich s COVID sa zameralo na IgG protilátky a T bunky, poznamenala Wennerås. Ako dodala na záver Wennerås: „Zaujímavé je, že keď teraz skúmame články a tabuľky iných ľudí, nachádzame dôkazy pre záver, ku ktorému sme dospeli v súvislosti s IgA. Nie je to však niečo, čo tieto štúdie zdôraznili.“

Christine Wennerås, Inštitút biomedicíny a Kristina Eriksson, Inštitút medicíny, Sahlgrenska akadémia na Univerzite v Göteborgu. Zdroj: https://www.gu.se

Viac informácií:

The presence of serum anti-SARS-CoV-2 IgA appears to protect primary health care workers from COVID-19

Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://www.gu.se, zverejnené: 29. 3. 2022, autor: rpa