Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Holandsko investuje do kvantových technológií, umelej inteligencie a zeleného vodíka

Artificial Intelligence | Science|Business

Národný rastový fond, dlhodobý investičný plán v Holandsku, investuje miliardy EUR do výskumu a vývoja a infraštruktúry v nadchádzajúcich rokoch. Výberová komisia vedená bývalým ministrom Jeroenom Dijsselbloemom oznámila, ktoré návrhy na výskum a vývoj boli vybrané 9. apríla 2021. Balík v hodnote 1,35-miliárd EUR obsahuje 2 veľké programy, na ktorých sa zúčastňuje Univerzita v Twente v Holandsku: kvantová technológia a umelá inteligencia.

Najvyššia suma na výskum a vývoj v rámci Národného rastového fondu pripadá konzorciu Quantum Delta NL, ktorého je Univerzita v Twente partnerom. Bol prijatý návrh projektu v hodnote 615-miliónov EUR. Očakáva sa, že kvantové počítače prekonajú súčasné superpočítače, pokiaľ ide o výkon, rýchlosť a možnosti. Na spracovanie údajov nepoužívajú iba stavy „1“ a „0“, kvantové bity môžu mať súčasne viac stavov, čo im umožňuje vyriešiť problém okamžitým porovnaním mnohých alternatív. Toto už nie je iba teória, ‘kvantová nadvláda’ sa už niekedy preukázala. Kvantová technológia môže tiež viesť k bezpečnejším sieťam a úplne novým generáciám senzorov.

Centrum pre kvantovú nanotechnológiu Twente (QUANT), ktoré je súčasťou inštitútu MESA + Univerzita v Twente, robí výskum rôznych kvantových stavebných blokov. Pracujú na zlepšení stability kvantových bitov kremíka („qubits“), ale tiež skúmajú ďalšie možnosti, ako napríklad kvantový procesor pracujúci so svetlom – fotóny sú kvantové bity. Spinoff spoločnosť QuiX uviedla na trh nedávno takýto fotonický procesor.

Skvelé správy pre infraštruktúru NanoLabNL

Pre Guusa Rijnersa, vedeckého riaditeľa MESA +, je to skvelá správa: „Znamená to obrovskú podporu pre kvantový a nano ekosystém v Holandsku všeobecne, a najmä v prostredí Univerzity v Twente. Zameriava sa na inovácie v oblasti výpočtovej techniky, vytvárania sietí a snímania. Spoločnosť Quantum Delta NL zahŕňa aj investíciu vo výške 150-miliónov EUR do národnej infraštruktúry NanoLabNL na modernizáciu a posilnenie našich laboratórií. A nakoniec plány zahŕňajú aj malé a stredné podniky prostredníctvom NanoNextNL.“

Umelá inteligencia

Pre program AiNed budú k dispozícii nové investície do umelej inteligencie (AI) v hodnote 276-miliónov EUR. AI má čoraz viac aplikácií, napríklad pri lepšej diagnostike v zdravotníctve, inteligentnom priemysle, potravinách a energetike. Program sa zameriava na nové technológie a prilákanie ďalších talentov. Jednou z otázok je: je učiaci sa počítačový systém čiernou skrinkou alebo ho môžeme navrhnúť tak, aby rozhodnutia, ktoré robí systém AI, boli transparentné a oprávnené? Toto je v skutočnosti prístup zameraný na človeka. Maarten van Steen, vedecká riaditeľka Inštitútu digitálnej spoločnosti Univerzity v Twente, je spokojná s veľkým objemom prostriedkov pridelených Rastovým fondom: Ako uviedla van Steen: „Univerzita v Twente má silnú pozíciu, vieme, ako vložiť AI do hardvéru – nové čipy, snímače a roboty -, ale aj v ľuďoch a spoločnosti. Toto je skutočne „ľudský dotyk špičkovej technológie“. Rastový fond nám umožňuje posilniť spoluprácu.“ Univerzita v Twente sa zúčastňuje na programe AiNed prostredníctvom nedávno založeného „AI Hub Eastern-Netherlands“ spolu s, okrem iného, ​​Saxion a radom spoločností ako Nedap, DEMCON, Thales a NXP.

Ekosystém zeleného vodíka

Projekt „Zelená sila holandskej ekonomiky“ získa 338-miliónov EUR na ekosystém založený na zelenom vodíku. Projekt pozostáva z podmieneného pridelenia prostriedkov vo výške 73-miliónov EUR a rezervy vo výške 265-miliónov EUR. Tento program je zameraný na urýchlenie využívania zeleného vodíka – vodíka vyrábaného pomocou obnoviteľnej slnečnej a veternej energie – v chemickom, dopravnom a ťažkom priemysle prostredníctvom inovácií a znižovania nákladov. Tento fond ponúka Univerzite v Twente úžasné príležitosti na využitie ambícií jej Centra pre energetické inovácie a niekoľkých výskumných skupín chemického inžinierstva. Výskum bude zahŕňať vývoj elektrolyzéra a zvýšenie udržateľnosti chemického priemyslu.

Toto je prvé kolo: do roku 2026 bude k dispozícii 20-miliárd EUR. V prvom kole boli pridelené prostriedky vo výške 4-miliárd EUR na výskum a vývoj, infraštruktúru a rozvoj znalostí. Národný rastový fond v Holandsku umožnili ministerstvá financií, hospodárstva a klímy.

Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://www.utwente.nl, zverejnené: 16. 4. 2021, autor: rpa