Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Fínsko zriadi centrum výskumu a vývoja mikroelektroniky a kvantových technológií v hodnote 90-miliónov EUR

Micronova sa nachádza v Espoo vo Fínsku a má najväčšiu výskumnú a vývojovú miestnosť v severských krajinách. Plánované nové pilotné prostredie sa má nachádzať v blízkosti Micronovy. Zdroj: https://news.cision.com

Nové „pilotné prostredie“ plánované vo fínskom Espoo sa zameria na predkomerčný vývoj mikroelektroniky a kvantovej technológie, pričom bude stavať na existujúcej výskumnej infraštruktúre mesta.

Nové centrum prispeje k európskemu tlaku na technologickú suverenitu a predpokladá sa, že bude čiastočne financované v rámci Európskeho aktu o čipoch, čo je plán urobiť z bloku lídra v polovodičovom priemysle.

Ako uviedla povedala Erja Turunen, výkonná viceprezidentka digitálnych technológií vo VTT, najväčšom aplikovanom výskumnom centre v krajine: „Chceme ďalej posilniť schopnosti Fínska v oblasti vývoja otvorených technológií a vybudovať nové zariadenia pre priestory, ktoré umožnia škálovanie v priemyselnom meradle, ako aj ekosystém, ktorý sa zameriava na rast a vytváranie nových rýchlo rastúcich spoločností.“

Projekt spoločne vyvinuli Fínske technické výskumné stredisko (VTT), mesto Espoo, Aalto University a skupina polovodičového priemyslu Technology Industries of Finland.

Viac informácií:

Leading international RDI hub for microelectronics and quantum technology planned for Finland

Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://news.cision.com, zverejnené: 7. 12. 2022, autor: rpa