Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Fínsko spečatilo politický záväzok zvýšiť výdavky na výskum a vývoj

Sanna Marin, premiérka Fínska

Politické strany vo Fínsku dosiahli dohodu, ktorá by mohla vydláždiť cestu k zvýšeniu verejných a súkromných výdavkov na výskum a vývoj do roku 2030 na 4 % HDP.

Výdavky na výskum a vývoj vo Fínsku od hospodárskej krízy v roku 2008 takmer každý rok klesajú. Od roku 2018 boli zaznamenané mierne zlepšenia, ale krajina ešte nedosiahla úroveň investícií do výskumu a vývoja v roku 2009.

Roky politických nezhôd a krátkych volebných cyklov brzdili pokusy pridať viac peňazí do verejnej peňaženky na výskum a vývoj, zatiaľ čo spoločnostiam chýbali daňové stimuly, aby viac investovali do inovácií.

Po mesiacoch rokovaní sa všetky parlamentné skupiny dohodli na podpore spoločného cieľa výdavkov a v decembri 2021 zverejnili správu, ktorá pripravuje pôdu pre legislatívu, ktorá snáď prežije zmeny vo vláde. V správe sa parlamentné skupiny dohodli, že nastavia Fínsko na cestu vynakladať 4 % svojho HDP na výskum a vývoj do roku 2030. Dohoda čaká na konečné legislatívne schválenie, ktoré by malo prísť začiatkom roka 2023.

V apríli 2021 premiérka Sanna Marin zriadila parlamentnú pracovnú skupinu s cieľom dosiahnuť konsenzus o okamžitých opatreniach potrebných na dosiahnutie cieľov Fínska v oblasti výskumu, vývoja a inovácií.

Hoci tento postup nie je „normálnym spôsobom“ na zvládnutie zvýšenia rozpočtu vo Fínsku, bolo potrebné dosiahnuť kompromis medzi všetkými politickými stranami, uviedol pre Science|Business Antti Pelkonen, vedecký poradca v kabinete premiéra. Ako dodal Pelkonen: „Zákon môže byť novelizovaný budúcimi vládami, ale v zásade je to dosť ťažký spôsob, ako zaručiť rastúce financovanie pre určitý sektor.“

Laura Juvonen, senior viceprezidentka VTT Technical Research Center vo Fínsku, uviedla, že súčasná vláda by mala byť schopná zaviesť novú legislatívu pred koncom svojho mandátu v roku 2023.

Kým sa nedosiahne konečná dohoda, vláda by nemala váhať pracovať na zvýšení rozpočtu, ktoré je v súlade s dohodou parlamentnej skupiny, uviedla Juvonen pre Science|Business. Ako ďalej dodala: „Som celkom optimistická, že existuje veľká šanca posunúť sa vpred.“

Súhlasom so zvýšením verejného financovania výskumu a vývoja z úrovne 0,83 % HDP v roku 2020 na 1,33 % v roku 2030 politické strany ukončili desaťročie trvajúce zlyhanie pri dosahovaní konsenzu o dlhodobom zvyšovaní rozpočtu.

Ako uviedol Pelkonen: „V 90. rokoch a začiatkom 21. storočia Fínsko stále viac investovalo do výskumu a vývoja, ale tento trend sa zmenil s finančnou krízou.“

Za posledné desaťročie Fínsko podniklo kroky na reformu svojho systému výskumu a vývoja, ale nedokázalo podporiť politiky a nové nástroje, ako sú verejno-súkromné ​​partnerstvá, primeraným financovaním. Ako vysvetlila Juvonen: „Nemeníme základy systému, zvyšujeme investície do neho.“

Dodatočné financovanie tiež pomôže Fínsku posilniť výskumné väzby s inými európskymi krajinami. Poďla Juvonen: „Ak zvyšujeme naše vlastné investície, musíme zvýšiť európsku spoluprácu. Nemôžeme tu mať odborné znalosti sami.“

Krok na zvýšenie financovania vo Fínsku prichádza v čase, keď sa Európska komisia snaží presvedčiť členské štáty, aby v rámci širšej reformy Európskeho výskumného priestoru (ERA) zvýšili verejné a súkromné ​​investície do výskumu a vývoja na 3 % HDP. Ako uviedla Juvonen: „Myslím si, že toto je možno správna príležitosť [vo Fínsku] urobiť tieto rozhodnutia.“

Daňové stimuly

Pracovná skupina tiež navrhuje zaviesť trvalé a rozsiahlejšie daňové stimuly pre výskum a vývoj, aby prinútila súkromný sektor zvýšiť svoje investície.

Poslanecký klub očakáva, že to zvýši výdavky na výskum a vývoj vo Fínsku do konca dekády na celkovo 4 % HDP. Dve tretiny výdavkov na výskum a vývoj vo Fínsku v súčasnosti pochádza zo súkromného sektora a Pekonen pripúšťa, že cieľ 4 % nemožno dosiahnuť bez ďalšieho záväzku zo strany spoločností.

Podľa Juvonen sú súčasné daňové stimuly Fínska pre výskum a vývoj obmedzené na spoločnosti poskytujúce výskumné služby pre projekty spolupráce s univerzitami a výskumnými organizáciami. Fínsko má niekoľko veľkých medzinárodných spoločností, ktoré predstavujú väčšinu vývozu, a veľký počet malých spoločností, ktoré ešte musia inovovať, rásť a prelomiť národné hranice. Nové pravidlá, ak budú implementované, umožnia malým a stredným spoločnostiam zvýšiť výdavky na výskum a vývoj, dodala Juvonen.

Skupina 57 spoločností už podpísala memorandum, v ktorom sľubuje zvýšenie vlastných výdavkov na výskum a vývoj a investovanie ďalších 10,5-miliardy EUR do roku 2030.

Bar graph: R&D intensity in 2020, which is R&D expenditure as a % of GDP, in the EU and EFTA countries
Výdavky na výskum a vývoj v EÚ v roku 2020

Viac informácií o výdavkoch na výskum a vývoj v EÚ:

R&D expenditure in the EU at 2.3% of GDP in 2020

Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://ec.europa.eu/eurostat, zverejnené: 13. 1. 2022, autor: rpa