Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Fínsko poskytne lokálnym startupom prístup k štátnemu superpočítačovému centru CSC

Startup

Fínska vláda poskytne lokálnym startupom prístup k štátnemu superpočítačovému centru CSC prostredníctvom Business Finland’s AI Computing Grant. Jedným z prvých, kto získal prístup, bol helsinský startup Speechly, ktorý vyvíja technológiu hlasového používateľského rozhrania novej generácie.

Fínsko má jeden z najživších startupových ekosystémov v Európe. Podľa správy Invest in Europe z roku 2020 je Fínsko už druhý rok po sebe na 1. mieste z hľadiska prijatých investícií rizikového kapitálu, meraných ako percento HDP.

Spoločnosti zaoberajúce sa umelou inteligenciou, ako napríklad Speechly, zvyčajne trénujú veľké modely hlbokého učenia, aby zákazníkom poskytovali riešenia umelej inteligencie, ako napríklad porozumenie hovorené v reálnom čase. Moderné modely hlbokého učenia vyžadujú veľké množstvo výpočtovej kapacity.

 – To, ako rýchlo sa necháme naučiť jeden model otestovať, je jedným z najvýznamnejších faktorov ovplyvňujúcich naše úsilie pri vývoji produktu. Jeden tréningový beh môže trvať kdekoľvek od dní do týždňov. Vďaka bezprecedentnej výpočtovej kapacite CSC sme boli schopní pracovať oveľa rýchlejšie ako predtým a s výrazne väčším počtom dát, uviedol Janne Pylkkönen, hlavný vedec a jeden zo zakladateľov spoločnosti Speechly.

 – Výsledky hovoria samy za seba. Počas projektu sme boli schopní zlepšiť presnosť rozpoznávania nášho modelu rozpoznávania reči o viac ako 60 %, čo sa meralo pomocou chybovosti slov, uviedol Hannes Heikinheimo, zakladateľ a technický riaditeľ spoločnosti Speechly.

Podpora s dopadom na spoločnosti

Získanie prístupu k výpočtovej kapacite CSC poskytuje spoločnostiam v počiatočnom štádiu rastu, ako je Speechly, výpočtové zdroje dostupné iba pre najznámejšie svetové technologické značky, ako sú Google, Apple a Amazon.

 – Počas tohto projektu sme sa porovnali so spoločnosťou Google v našich vlastných kritériách presnosti rozpoznávania reči, čo je pre tím veľmi úžasný úspech, nadšene dodal Heikinheimo.

V priebehu projektu spoločnosť Speechly tiež predložila článok na najväčšiu svetovú konferenciu o rozpoznávaní reči Interspeech a podala tri prihlášky technologických patentov pre trh v USA.

 – Naši medzinárodní klienti a investori boli ohromení tým, ako Fínsko podporuje vlastný startup ekosystém, a my sme mohli byť hrdí na našu krajinu a jej investície do jej technologického klastra, dodal Heikinheimo.

Superpočítač čoskoro v činnosti vo Fínsku

Superpočítač LUMI je spoločnou investíciou desiatich európskych krajín a spoločného podniku EuroHPC EÚ, ktorý má byť umiestnený v dátovom centre CSC vo fínskom Kajaani. LUMI bude jedným z najrýchlejších superpočítačov na svete a najpokročilejších platforiem pre umelú inteligenciu (AI). Celé nové výpočtové prostredie bude k dispozícii akademickým výskumníkom a podnikateľom začiatkom roku 2022.

20 % výpočtovej kapacity spoločnosti LUMI je rezervovaných pre spoločnosti, čo otvára nové možnosti rozvoja pre podniky náročné na dáta a zvyšuje konkurencieschopnosť Európy ako celku.

 – V tejto fáze je dôležité pochopiť užívateľskú potrebu výskumných projektov zameraných na podnikanie a v tomto ohľade nám projekt Speechly priniesol cenné skúsenosti do budúcnosti, uviedol manažér rozvoja CSC Dan Still.

 – AI Computing Grant dopĺňa naše financovanie výskumu, vývoja a inovácií pre spoločnosti registrované vo Fínsku a môže zmeniť hru v rozvoji globálnej konkurenčnej výhody, ako to preukázal Speechly. Business Finland víta zahraničné spoločnosti, aby mohli ťažiť z jedinečného fínskeho ekosystému AI, dodal vedúci obchodného programu AI Outi Keski-Äijö z Business Finland.

Viac informácií:

AI Computing Grant

Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 25. 6. 2021, autor: rpa