Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Európsky výskumný priestor ako základný kameň integrácie a konkurencieschopnosti Európy

Záverečné zasadnutie Konferencie ERA 2024 v Bruseli. Zdroj: EK

 

Uzatvorili sa dva vzrušujúce dni na konferencii EU Research Area (ERA) v Bruseli.

Tvorcovia politík, odborníci a zainteresované strany diskutovali o úspechu ERA a budúcich príležitostiach na konferencii „Európsky výskumný priestor: podpora väčšej integrácie“. Napredovanie konkurencieschopnosti“.

Videli sme, že ERA nie je ani zďaleka zastaranou ambíciou zakorenenou v Lisabonskej zmluve z roku 2008. Práve naopak! Je to živá a vyvíjajúca sa iniciatíva, poháňaná kolektívnou politickou vôľou európskych krajín a zainteresovaných strán spolupracovať na znižovaní akýchkoľvek prekážok týkajúcich sa voľného toku výskumu, inovácií a technológií v celej EÚ.

 

Niektoré z kľúčových momentov podujatia zahŕňajú:

➡️ Spustenie Výskumného a inovačného observatória kariéry (ReICO)

➡️ Blížiace sa spustenie európskeho cloudu otvorenej vedy – EU Node

 

Európska komisia s podporou INSPIRING ERA zorganizovala v dňoch 18. a 19. septembra v Bruseli veľkú konferenciu s názvom „Európsky výskumný priestor: Podpora väčšej integrácie. Zvyšovanie konkurencieschopnosti“. Na podujatí sa stretli odborníci z oblasti výskumu a inovácií a politické komunity, aby diskutovali o minulosti a budúcnosti Európskeho výskumného priestoru (ERA) ako základného kameňa konkurencieschopnosti a spoločenského blahobytu EÚ. Na konferenciách a diskusiách sa zúčastnilo približne tristo účastníkov na mieste a štyristo online účastníkov.

Komisárka Iliana Ivanova, zodpovedná za inovácie, výskum, kultúru, vzdelávanie a mládež, vo svojom hlavnom prejave zdôraznila tri oblasti, ktoré ERA za posledné štyri roky zasiahla z hľadiska posilnenia excelentnosti v celej Európe:

 

  • Kariéra vo výskume: Komisárka Ivanova oznámila dohodu medzi Európskou komisiou a OECD o vytvorení Observatória pre výskum a inovácie (ReICO), zameraného na zhromažďovanie presných údajov na zlepšenie kariéry výskumníkov v Európe.
  • Výskumné infraštruktúry: od roku 2009 bolo vytvorených 28 infraštruktúr spoločného záujmu.
  • Otvorená veda: Prvá operačná platforma európskeho dátového priestoru, EOSC EU Node, je pripravená na spustenie, podporuje výskum a používanie FAIR údajov (nájditeľné, prístupné, interoperabilné, opakovane použiteľné).

 

Napriek výraznému pokroku komisárka Ivanová uznala pretrvávajúce výzvy vrátane obmedzeného pokroku smerom k dosiahnutiu cieľa investovať 3 % HDP do výskumu a vývoja. Vyzvala na zvýšenie investícií a silnejšiu koordináciu medzi členskými štátmi s cieľom podporiť zelenú transformáciu Európy a zabezpečiť jej dlhodobú konkurencieschopnosť. Ivanova naliehala na väčšiu synergiu v celej Európe s cieľom prekonať roztrieštené výskumné prostredie.

Enrico Letta, bývalý taliansky premiér a autor pôsobivej správy „Oveľa viac než trh“, zverejnenej v apríli minulého roka, prostredníctvom video správy načrtol dôležitosť súčasného momentu, aby zdôraznil „piatu slobodu“ ako kľúčovú pri riešení súčasných výziev v EÚ a prekonanie rozdielov v inováciách a konkurencieschopnosti s globálnymi konkurentmi.

Koncept 5. slobody je ústredným prvkom ERA, ktorý sa za posledné dve desaťročia stal jednou z najúspešnejších politických iniciatív EÚ. Podporou voľného pohybu výskumníkov, vedeckých poznatkov a technológií ERA podporil cezhraničnú spoluprácu a podporil inovácie v celej Európe. 5. sloboda dopĺňa ďalšie štyri slobody fungujúce na európskom jednotnom trhu (voľný pohyb tovaru, služieb, kapitálu a osôb).

A ak chcete zistiť, ako by výskumný priestor EÚ mohol prispieť ku konkurencieschopnejšej Európe, preskúmajte videostreamy a navštívte ERA Policy Platform.

 

 

Viac informácií:

The European Research Area as cornerstone of Europe’s integration and competitiveness

 

Zdroj: EK; https://research-and-innovation.ec.europa.eu, zverejnené: 20.9.2024; autor: rup