Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Európsky Exascale-Supercomputer JUPITER  je pripravený na štart

Nový superpočítač „Exascale JUPITER“ v Nemecku. Zdroj: https://www.fz-juelich.de   

Nemecké výskumné centrum „Forschungszentrum Jülich“(FZ Jülich) vo svojej tlačovej správe zo dňa 4. októbra 2023 uviedlo informáciu o stavbe nového superpočítača „Exascale JUPITER.“                               

Európska superpočítačová iniciatíva „EuroHPC JU“ a nemecko-francúzske superpočítačové konzorcium „ParTec-Eviden“, ktoré  vedie „Eviden“, zmluvne spečatili stavbu superpočítača „Exascale JUPITER.“ JUPITER je prvý európsky „Exascale superpočítač“ a bude umiestnený vo  výskumnom centre „Forschungszentrum Jülich“ (FZ Jülich) v Severnom Porýní-Vestfálsku. Systém by mal byť uvedený do prevádzky už v roku 2024 a je navrhnutý pre výpočtovo náročné simulácie a aplikácie umelej inteligencie (AI) vo vede a priemysle. Superpočítač zakúpi „European High Performance Computing Joint Undertaking“ (EuroHPC JU) a bude ho prevádzkovať „Jülich Supercomputing Center“ (JSC), jedno z troch národných superpočítačových centier „Gaussovho centra pre superpočítače“ (GCS).

Po tom, ako bolo v minulom roku  vybrané výskumné centrum (FZ Jülich), ako prevádzkovateľ a miesto, je teraz jasné, kto dodá prvý európsky „Exascale superpočítač JUPITER“. Je to konzorcium pozostávajúce z nemeckej spoločnosti „ParTec AG“ a spoločnosti „Eviden“, divízie „Advanced-Computing“ výpočtov francúzskeho poskytovateľa IT-služieb „Atos.“

Superpočítač s názvom „Joint Undertaking Pioneer for Innovative and Transformative Exascale Research“, v skratke „JUPITER“ bude prvým systémom v Európe s výpočtovým výkonom viac ako jeden exaflop/s. Je to ekvivalent jedného biliónu – „1“ s 18 nulami – operácií s pohyblivou rádovou čiarkou za sekundu, alebo výpočtového výkonu desiatich miliónov moderných notebookov.

„JUPITER“ je navrhnutý pre simulácie a aplikácie umelej inteligencie (AI) vo vede a priemysle, ktoré vyžadujú maximálny výpočtový výkon. Oblasti použitia zahŕňajú trénovanie veľkých neurónových sietí, ako sú jazykové modely(AI), simulácie vývoja funkčných materiálov, vývoj digitálnych dvojčiat ľudského srdca, alebo mozgu na lekárske účely, overovanie kvantových počítačov a simulácie klímy s vysokým rozlíšením. ktoré pokrývajú celý systém Zeme.

Náklady na systém a jeho prevádzku počas predpokladaného obdobia šiestich rokov predstavujú 500-miliónov EUR. „JUPITER“ je financovaný z polovice „Európskou úniou“ (EÚ) a z dvoch štvrtín „Spolkovým ministerstvom vzdelávania a výskumu“ (BMBF) a „Ministerstvom kultúry a vedy Severného Porýnia-Vestfálska“ (MKW NRW).

Modulárna architektúra pre simulácie a pracovné zaťaženie umelej inteligencie

Superpočítač „JUPITER“ bude založený na modulárnej architektúre. Počítač „Exascale“ bude mať vysoko škálovateľný „Booster Modul“ a úzko prepojený, univerzálne použiteľný „Cluster Modul.“ „Cluster Modul“ bude vybavený novým „Rhea procesorom“ od „SiPearl“, navrhnutým a vyrobeným v Európe, „CPU“ s výnimočne veľkou šírkou pamäťového písma pre najkomplexnejšie pracovné zaťaženia. Na druhej strane, posilňovací modul je vybavený zrýchlenou výpočtovou platformou „NVIDIA“, ktorá bola vyvinutá pre ďalšiu generáciu technológií dátových centier na poskytovanie extrémneho výpočtového výkonu pre (AI) a modelové simulácie, napríklad na trénovanie generatívnych (AI), ako sú obrie jazykové modely (AI).

Komponenty sú integrované spoločnosťou „Eviden“ do vysoko energeticky efektívnej, priamo kvapalinou chladenej platformy „BullSequana XH3000“ a moduly „Cluster“ a „Booster“ sú dynamicky prevádzkované, ako jednotný superpočítač, využívajúci modulárny operačný systém „ParaStation Modulo“ od „ParTec-u.“

Spoločnosti „ParTec“, „Eviden“, „SiPearl“ a „NVIDIA“ spolupracujú v rámci „JUPITERA“ s vedeckou komunitou v Európe, aby poskytli výskumníkom špičkovú umelú inteligenciu (AI) a superpočítačové zdroje, ktoré sú potrebné na prienik ďalšej prelomovej vlny v oblastiach, ako sú klíma a kvantová výpočtová technika. Prvý superpočítač „Exascale“ otvorí nové cesty výskumu a vedeckého objavovania nielen v Európe, ale aj na celom svete.

Inštalácia „JUPITER-a“ sa začne začiatkom roka 2024. Vybudovaním „JUPITERa“ budú mať vedeckí používatelia možnosť pripraviť a otestovať systém v rámci programu „JUPITER Early Access Program.“ Umožní to úzku spoluprácu medzi všetkými zúčastnenými stranami s cieľom vytvoriť a nakonfigurovať najlepšiu možnú verziu systému pre vedeckú komunitu.

Ďalšie podrobnosti a špecifiká o systéme budú publikované na „Konferencii SC23 v 12. – 17.11.2023“ v Denveri, USA.

Viac informácií:

The European High Performance Computing Joint Undertaking (EuroHPC JU)

Pozvánka na konferenciu – Denver, USA   12.-17. novembra 2023

Zdroj: https://www.fz-juelich.de, zverejnené: 26. 10. 2023; spracovala: Dr. Blanka Hermanová; rpa