Európa a britská výskumná a vývojová komunita požadujú, aby pridruženie Spojeného kráľovstva k Horizont Európa, Copernicus a Euratom bolo čo najrýchlejšie po obchodnej dohode pre Severné Írsko po Brexite.
Skupina 18 signatárov vydala spoločné vyhlásenie, v ktorom vyzýva EÚ a Spojené kráľovstvo, aby spolupracovali na tom, aby sa pridruženie „uskutočnilo čo najskôr“.
Medzi signatármi sú britské výskumné charitatívne organizácie ako British Heart Foundation a Cancer Research UK, európske univerzitné aliancie vrátane LERU a The Guild.
Principiálna dohoda medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom zameraná na vyriešenie obchodnej otázky v Severnom Írsku, nazvaná Windsorský rámec, bola oznámená 27. februára 2023, keď prezidentka EÚ Ursula von der Leyen uviedla: „Som rada, že môžem okamžite začať s prácou o dohode o pridružení, ktorá je podmienkou vstupu do programu Horizont Európa“.
Toto je „veľký krok“, povedal Kurt Deketelaere, generálny tajomník LERU. Ako uviedol pre Science|Business: „Otvorenosť Von der Leyen o asociácii Spojeného kráľovstva je najdôležitejšou vecou. Myslím si, že za posledné dva roky si každý v Bruseli uvedomuje, že prekážky prichádzali z najvyššieho poschodia Berlaymontu, takže toto je veľký pokrok.“
Jeho nádeje sa zhodujú s ostatnými, ktorí túžia vidieť asociáciu Spojeného kráľovstva cez čiaru. Owen Jackson, riaditeľ pre politiku v Cancer Research UK, uviedol, že pridruženie k Horizontu Európa je „prevažne v najlepšom záujme výskumníkov rakoviny a pacientov na celom svete“.
Varoval však, že pridruženie môže trvať dlho, a vyzval EÚ a Spojené kráľovstvo, aby spolupracovali, aby výskumníkov nenechali dlhšie v zabudnutí.
Zatiaľ však nie je isté, či Rishi Sunak získa podporu, ktorú na dohodu potrebuje. Je odhodlaný hlasovať v Dolnej snemovni, ktoré prejde, pretože existuje podpora zo strany opozičnej Labouristickej strany, ale Sunaka by mohli podkopať členovia jeho strany, ktorí neochvejne podporujú brexit. Demokratická unionistická strana v Severnom Írsku medzitým vyjadrila svoj zámer dohodu dôkladne preskúmať.
Ďalšie oneskorenia môžu nastať na strane EÚ, keďže zákonodarcovia sa budú musieť uistiť, že je v súlade s nariadeniami. Okrem toho sa objavili správy, že Spojené kráľovstvo chce opätovne prerokovať poplatok, ktorý bude platiť za pridruženie k Horizontu Európa, vzhľadom na skutočnosť, že v podstate premeškalo účasť v prvej polovici sedemročného programu. Ak sa rokovania o opätovnom prerokovaní poplatkov dostanú na stôl, môže to viesť k ďalším prieťahom v konaní.
Britský minister pre vedu George Freeman varoval, že dokončenie asociácie môže trvať až rok. Povedal, že peniaze vyčlenené na britskú vlastnú samozvanú verziu Horizontu Európa s názvom Plán B by sa medzitým mali použiť.
Deketelaere však dúfa v oveľa rýchlejší proces. Ako uviedol: „Na rozdiel od toho, čo hovorí Freeman, dúfajme, že to môže byť oveľa rýchlejšie. Sunak bol schopný vyriešiť problém Severného Írska za pár mesiacov, neviem si predstaviť, že len aktualizácia asociačnej dohody mala trvať ďalší celý rok.“
Ďalej dodal: „Dúfam, že na oboch stranách stola bude dostatok entuziazmu a flexibility na to, aby sa pridruženie zrealizovalo. Dúfajme, že je to otázka niekoľkých mesiacov.“
Európska komisárka pre výskum Mariya Gabriel nechcela na otázku Science|Business komentovať dohodu medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ ani to, čo to bude znamenať pre pridruženie Spojeného kráľovstva.
Zatiaľ čo rozhovory pokračujú, Jan Palmowski, generálny tajomník siete univerzít The Guild, vyzval britských výskumníkov, aby začali žiadať o financovanie z programu Horizont Európa.
Ako uviedol: „Ak by sa kolegovia zo Spojeného kráľovstva vzdali nádeje, že požiadajú o financovanie […], teraz je čas znovu sa zapojiť. Teraz musíme všetci konať s okamžitou platnosťou, aby sme zabezpečili úspech pridruženia Spojeného kráľovstva, aby pridaná hodnota vedeckej spolupráce Spojeného kráľovstva a EÚ už nikdy nemohla byť narušená.“
Črtajúce sa pridruženie Spojeného kráľovstva tiež znovu vyvolalo výzvy, najmä od Deketelaere, aby Švajčiarsko obnovilo rozhovory s Bruselom o svojom pridružení.
Švajčiarsku, podobne ako Spojenému kráľovstvu, bolo tiež zablokované pridruženie z dôvodu širšej politickej slepej uličky týkajúcej sa vzťahov krajiny s EÚ. Pre nedostatok asociácie bolo Švajčiarsko tento rok vylúčené z Európskeho strategického fóra pre výskumné infraštruktúry, orgánu, ktorý koordinuje vedeckú infraštruktúru na celom kontinente.
Ako uviedol Deketelaere: „Dúfame, že pokrok Spojeného kráľovstva je dôležitým signálom pre Švajčiarsko a jeho vládu.“
Ďalej dodal: „Zatiaľ čo vláda Spojeného kráľovstva hlasno presadzovala pridruženie a tamojšia švajčiarska akademická a obchodná komunita bola podobná, švajčiarska vláda do značnej miery mlčala.“
Na záver uviedol, že teraz je pravdepodobné, že rozhovory o švajčiarskej asociácii budú musieť počkať až do federálnych volieb v krajine, ktoré sa budú konať v októbri 2023.
Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 2. 3. 2023, autor: rpa