Z mysu Canaveral na Floride 1. júla 2023 o 17:11 SELČ úspešne odštartovala kozmická loď Euclid Európskej vesmírnej agentúry (ESA).
Štart bolo možné sledovať naživo na kanáli ESA na serveri YouTube. Cieľom misie je pomocou výkonného teleskopu a ďalších zariadení zmapovať vesmír, jeho vývoj a štruktúru a do budúcnosti odborníkom poskytnúť dáta potrebné na pochopenie dvoch najzáhadnejších vesmírnych javov – temnej hmoty a temnej energie. Euclid do kozmu vyniesla raketa Falcon 9 spoločnosti SpaceX.
Necelú hodinu po štarte vyslal Euclid prvý signál na Zem. V riadiacom stredisku misie v Nemecku to podľa agentúry AP vyvolalo hlasné prejavy nadšenia.
Ako uviedla ESA na twitteri: „Detektív temného vesmíru začína svoju misiu. Euclid je na ceste k odhaleniu vesmírneho tajomstva temnej hmoty a temnej energie a povie nám viac o zvláštnej minulosti a konečnom osude nášho vesmíru.“
Dvojtonová sonda sa teraz vydá zhruba na mesačnú cestu k takzvanému druhému Langrangeovmu bodu (L2), ktorý sa nachádza vo vzdialenosti približne 1,5-milióna kilometrov od Zeme. Odtiaľ Euclid, pomenovaný po gréckom matematikovi Euklidovi, zostaví trojrozmernú mapu vesmíru, ktorá má zahŕňať dve miliardy galaxií a bude zodpovedať jednej tretine nebeskej klenby.
Odborníci dúfajú, že vďaka tejto mape odhalia stopy po temnej hmote a temnej energii. Tieto dva javy sú pre kozmológiu záhadou, odhaduje sa však, že majú zásadný vplyv na celý vesmír – bez nich vedci totiž nedokážu vysvetliť, ako vesmír funguje.
Misia Euclid v hodnote 1,4-miliardy EUR je naplánovaná na šesť rokov. Po niekoľkých testoch by sa prvé snímky mali k vedcom dostať na jeseň.
Príspevok Švajčiarska k misii
Švajčiarsky príspevok na misiu Euclid predstavuje približne 24-miliónov CHF (26,7-milióna USD).
Jedným z výskumníkov, ktorý participuje na misii je Martin Melchior z University of Applied Sciences Northwestern Switzerland (FHNW). Melchior a jeho kolegovia vyvinuli softvérovú infraštruktúru, ktorá umožňuje spravovať a distribuovať dáta cez globálnu sieť. Okrem FHNW sú ďalšími švajčiarskymi inštitúciami zapojenými do projektu vládna divízia pre vesmírne záležitosti, Ženevská univerzita (UNIGE), Švajčiarsky federálny technologický inštitút v Lausanne (EPFL) a Univerzita v Zürichu (UZH).
UNIGE vyvinula algoritmy na meranie vzdialenosti medzi galaxiami, zatiaľ čo EPFL bude skúmať efekt gravitačnej šošovky produkovaný niektorými z nich a dokonca aj kopami galaxií. UZH vytvoril simulácie, ktoré reprodukujú rozloženie galaxií.
Množstvo údajov potrebných pre misiu je obrovské. Superteleskop odošle na Zem približne jeden petabajt údajov. To zodpovedá 1024 terabajtom, ale spracované množstvá budú nekonečne väčšie.
Euclid bude prepojený s údajmi z iných misií, takže zodpovední, vrátane švajčiarskych partnerov, predpovedajú záplavu údajov rádovo 150 petabajtov. To je ekvivalent 12 miliónov rokov HD videa alebo trojnásobok počtu kníh napísaných v každom jazyku v histórii ľudstva.
Viac informácií:
Euklid ide skúmať euklidovský vesmír
European space telescope with Swiss stake takes off
Zdroj: ESA; SITA; https://vedator.space; https://vat.pravda.sk; https://www.swissinfo.ch, zverejnené: 4. 7. 2023, autor: rpa