Európska komisia transformovala spoločný podnik pre kľúčové digitálne technológie (KDT JU) na spoločný podnik Chips (Chips JU) s cieľom posilniť európsky polovodičový ekosystém a vedúce postavenie v oblasti technológií. Podnik bude odstraňovať nedostatky v oblasti výskumu, inovácií a výroby a podporovať komercializáciu inovatívnych nápadov. Súčasťou podniku sú členské štáty EÚ vrátane Slovenska. Prvá výzva podniku bola vyhlásená s finančnými prostriedkami EÚ vo výške 1,67 miliardy EUR, ktoré by mali byť doplnené finančnými prostriedkami členských štátov a dosiahnuť výšku 3,3 miliardy EUR, ako aj ďalšími súkromnými investíciami.
Okrem toho sa konalo ustanovujúce zasadnutie Európskej rady pre polovodiče, ktorej úlohou je poskytovať Komisii poradenstvo v oblasti vykonávania Aktu o európskych čipoch a medzinárodnej spolupráce v oblasti polovodičov. Spoločný podnik pre čipy, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou iniciatívy Chips for Europe v hodnote 15,8 miliardy EUR, sa zameria na vytvorenie inovatívnych experimentálnych liniek, platformy pre dizajn založenej na cloude, technológie kvantových čipov a siete kompetenčných centier. Slovensko tiež pripravuje vlastnú iniciatívu v tejto oblasti.
Štyri nové výzvy
Spoločný podnik vyhlásil štyri výzvy na pilotné linky (CPL) s celkovými výdavkami EÚ až do výšky 1,67 miliardy EUR. Cieľom týchto výziev je podporiť európsky polovodičový priemysel v oblasti rôznych technológií. Výzvy zahŕňajú:
- Pokročilé technológie na báze čipov pod 2 nm so sumou 700 miliónov EUR;
- Pokročilé technológie na báze plne vyčerpaného kremíka na izolátore zamerané na 7 nm so sumou 420 miliónov EUR;
- Pokročilé balenie a heterogénna integrácia so sumou 370 miliónov EUR;
- Pokročilé polovodičové zariadenia na báze Wide Bandgap materiálov so sumou 180 miliónov EUR.
Každá výzva CPL integruje tri súvisiace výzvy, ktoré zahŕňajú vyjadrenie záujmu o hosťovanie konzorcia, návrhy na integráciu a vývoj procesov a návrhy na prevádzkové činnosti pilotnej linky. Tieto návrhy sú financované v rámci programu Horizont Európa, resp. programu Digitálna Európa. Konzorcium musí splniť požadované prahové hodnoty pre všetky tri výzvy, aby bolo oprávnené na financovanie. Výzvy sa zameriavajú na vývoj špičkových polovodičových technológií, čím sa posilňuje globálne postavenie Európy v tejto oblasti. Termín na predloženie návrhov je 29. február 2024.
Zverejnené 6.12.2023, slord