Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Europoslanci v septembri vymenujú Ilianu Ivanovú za komisárku pre výskum

Dezignovaná komisárka pre výskum a inovácie Iliana Ivanová. Zdroj: https://sciencebusiness.net

Výbory Európskeho parlamentu pre priemysel a kultúru budú počas spoločného vypočutia 5. septembra 2023 „grilovať“ dezignovanú komisárku pre výskum a inovácie Ilianu Ivanovú.

Ivanovovú vymenovala predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen koncom júna 2023 po niekoľkých týždňoch špekulácií o tom, kto nahradí Mariyu Gabriel, ktorá v máji 2023 odstúpila z funkcie, aby vytvorila novú vládnu koalíciu vo svojom domovskom Bulharsku.

Ivanovej sa bude vypočutie zdať povedomé, keďže je bývalou europoslankyňou a podpredsedníčkou výboru pre kontrolu rozpočtu. V roku 2013 Ivanová odišla z parlamentu a zamestnala sa na Európskom dvore audítorov.

Podľa zoznamu otázok, ktoré zverejnil parlament, budú poslanci Ivanovú grilovať rôzne výskumné otázky. Vzdelávanie, kultúra, mládež a šport sú tiež súčasťou portfólia, ale otázky týkajúce sa týchto tém budú v oblasti výskumu a inovácií výrazne štíhlejšie.

Poslanci EP chcú ako prvé na zozname poznať názory Ivanovej na rozpočet programu Horizont Európa, ktorý Komisia opakovane využívala na nové projekty. Parlament tvrdí, že výskumný program EÚ je výrazne podfinancovaný a nové iniciatívy zvýšili tlak na jeho obmedzený rozpočet.

Po voľbách do Európskeho parlamentu, ktoré sa budú konať v júni, má Ivanová pred sebou krátky mandát a málo času na uskutočnenie významných zmien v politike EÚ v oblasti výskumu a inovácií. Poslanci však chcú vedieť, či má nejaké plány, ako zabezpečiť, aby mal Horizont Európa dostatok peňazí na splnenie požiadaviek výskumníkov z EÚ.

Ivanovej sa tiež opýta na jej názory na úlohu Európskej rady pre výskum (ERC) a na to, ako EÚ dosahuje správnu rovnováhu medzi financovaním výskumu zdola nahor a programami riadenými politikou.

Okrem toho bude musieť Ivanová odpovedať na otázky týkajúce sa Európskej rady pre inovácie (EIC), fondu EÚ na rozširovanie start-upov, ktorého implementáciu poznačili oneskorenia, ako aj rôzne praktické a politické otázky.

Poslanci Európskeho parlamentu chcú, aby bulharská štátna príslušníčka Ivanová pokračovala v úsilí svojho predchodcu o zmenšenie priepasti vo výskume a inováciách medzi východom a západom a aby prišla s novými nápadmi na zvýšenie účasti výskumníkov so sídlom v chudobnejších členských štátoch EÚ v programe Horizont Európa.

Za predpokladu kladného vypočutia majú poslanci EP hlasovať o oficiálnom vymenovaní Ivanovej do kolégia komisárov počas plenárneho zasadnutia 11. – 14. septembra 2023.

Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 26. 7. 2023, autor: rpa