Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

EÚ potrebuje viac kapitálu na škálovanie inovácií, povedal belgický premiér poslancom Európskeho parlamentu

Belgický premiér Alexander de Croo. Zdroj: https://sciencebusiness.net

Alexander De Croo pri príležitosti začiatku belgického predsedníctva v Rade EÚ vykreslil pesimistický obraz konkurenčnej pozície Európy v prebiehajúcich technologických bojoch s USA a Čínou.

EÚ by mala „prepnúť na vyšší rýchlostný stupeň“, aby zostala „inovatívnym, kreatívnym, kapitálovo bohatým a produktívnym kontinentom“, uviedol belgický premiér Alexander de Croo v prejave 16. januára 2024 na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu.

De Croo uviedol začiatok belgického predsedníctva v Rade EÚ a pred júnovými voľbami do EÚ ho čaká náročných šesť mesiacov. Nepochybne dôjde k rozptýleniu, ale Belgicko sa chce zamerať na otázky translácie a komercializácie výsledkov výskumu a na medzinárodnú spoluprácu.

De Croo poslancom EP povedal, že inovátori v EÚ majú stále problémy s prístupom k rizikovému kapitálu, aby mohli rozvíjať svoje podnikanie a expandovať na nové trhy. Zopakoval starú mantru, že Európa je silná v inováciách, ale slabá v ich škálovaní (scaling up), pričom mladí podnikatelia sa snažia priniesť svoje nápady na trh.

„Musíme prejsť od vynájdených v Európe cez vyvinuté v Európe až po vyrobené v Európe,“ uviedol De Croo.

EÚ sa snaží podporovať podnikateľov a start-upy v oblasti špičkových technológií na rôznych stupňoch vývoja, no s rôznym stupňom úspechu.

Program InvestEU poskytuje dlhodobé financovanie inovatívnym spoločnostiam, zatiaľ čo Európska rada pre inovácie (EIC) poskytuje grantové financovanie a kapitál na podporu komercializácie pokročilých technológií. Nedávno Európska komisia predložila plán novej investičnej platformy pre strategické technológie STEP, o detailoch ktorého sa ešte stále diskutuje medzi Európskym parlamentom, Komisiou a Radou.

Po ruskej invázii na Ukrajinu a po tom, ako USA a Čína zvýšili svoje stávky v pokračujúcom spore o strategické technológie, bola EÚ zrazu konfrontovaná s potrebou zabezpečiť svoju ekonomiku do budúcnosti.

Blok zaostáva za USA a Čínou v oblastiach ako umelá inteligencia a pokročilé mikročipy, no stráca aj v tradičnejších odvetviach, v ktorých bol predtým lídrom, ako je napríklad výroba automobilov. Svet sa posúva smerom k elektrickým vozidlám a výrobcovia z EÚ sa snažia držať krok s batériovou a softvérovou technológiou prichádzajúcou z USA a Číny.

Aby sa to všetko napravilo, De Croo vyzval na priemyselnú dohodu, ktorá by bola súčasťou Zelenej dohody, ktorá bola zavedená takmer pred piatimi rokmi v snahe premeniť hospodárstvo EÚ na elektráreň pre zelené technológie.

Zatiaľ čo veľké časti legislatívy boli uzákonené, je ešte potrebné vykonať viac práce, najmä pokiaľ ide o zosúladenie týchto politík s priemyselnou stratégiou a vytvorenie ďalších stimulov pre súkromný sektor.

„Klimatické politiky Číny a USA obsahujú množstvo mrkvy pre ich priemysel, zatiaľ čo my tu v Európe sa až príliš často chytáme palice. Nechávame príliš málo priestoru pre naše spoločnosti, príliš málo priestoru pre inovácie,“ uviedol De Croo.

Posun v myslení „nie je životne dôležitý len pre našu prosperitu, ale aj kľúčový pre víťazstvo v boji proti klimatickým zmenám,“ dodal na záver.

Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 17. 1. 2024, autor: rpa