Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

ETH Zürich podporuje medicínsky výskum s novou lokalitou v Schlierene

Budúca budova SSA je v súčasnosti vo výstavbe, pričom ETH plánuje obsadiť budovu v januári 2025. Zdroj: https://ethz.ch

ETH Zürich posilňuje svoj medicínsky výskum a zriaďuje novú lokalitu v Schlierene. Prenajíma si novú budovu (SSA) hneď vedľa Bio-​Technoparku v Schlierene; areál sa v súčasnosti zriaďuje ako laboratórna budova pre medicínsky výskum.

Budova sa nachádza v bezprostrednej blízkosti areálu Wagi v Schlierene, a teda aj Bio-Technoparku. Táto blízkosť podporí vytváranie sietí medzi rôznymi výskumnými a priemyselnými prevádzkami v lokalite, vrátane Univerzitnej nemocnice Zürich (USZ), Univerzity v Zürichu (UZH) a spoločnosti Roche a zároveň podporí existujúcu spoluprácu, ktorej výsledkom bude optimálne výskumné prostredie.

Schlieren je tiež pozoruhodný početnými spin-offmi z ETH v okolí, ako sú anavo medical, Acytronix a SURI BioTech. V budove SSA zriaďuje svoje sídlo aj výskumná platforma NEXUS, ktorá sa špecializuje na personalizované zdravotnícke technológie.

Ako uviedol Christian Wolfrum, viceprezident pre výskum: „ETH Zürich sa nezaoberá len základným biomedicínskym výskumom, pomáha tiež zabezpečiť, aby výsledky výskumu našli rýchle uplatnenie na klinikách a v starostlivosti o pacientov,“ „a ako taká investuje aj do translačného výskumu.“ „Schlierenská lokalita je na tento účel veľmi vhodná, pretože fyzická blízkosť našich medicínskych partnerov, ako sú UZH, USZ a KS Baden, podporí rýchly prenos výsledkov nášho výskumu do praktickej aplikácie,“ dodal Wolfrum.

Ako potvrdil Ulrich Weidmann, viceprezident pre infraštruktúru: „Excelentný výskum si vyžaduje správne rámcové podmienky,“ takže som veľmi rád, že umožňujeme rozšírenie kapacít medicínskeho výskumu s novým pracoviskom v Schlierene. Prenájom areálu znamená, že nemusíme investovať do novej budovy a namiesto toho sa môžeme sústrediť na rýchle rozširovanie našich výskumných možností a zriaďovanie flexibilných laboratórií, ktoré spĺňajú potreby infraštruktúry našich výskumníkov.“

Moderná infraštruktúra pre moderný výskum

S hlavnou úžitkovou plochou okolo 7 000 m2 ponúka SSA priestor pre približne 8 až 10 profesorských miest a/alebo výskumných skupín v oblasti biologických vied. V ďalších budovách Bio-Technoparku Schlieren budú umiestnené vysoko flexibilné laboratórne a kancelárske priestory vybavené na zvyklý vysoký štandard.

Kľúčovým cieľom ETH Zürich je umožniť vysoko efektívne a flexibilné využitie budovy. Nákladné infraštruktúry budú konsolidované a zdieľané rôznymi užívateľmi v budove. Najmä drahé vedecké vybavenie sa bude zdieľať v súlade s princípom technologických platforiem.

V súčasnosti prebiehajú stavebné práce, pričom odovzdanie ETH Zürich je naplánované na január 2025.

Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 17. 4. 2023, autor: rpa