Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

ETH Zürich a UBS začínajú partnerstvo na podporu inovácií a podnikania

Sabine Keller-Busse and Joël Mesot smilingly sign the contract
Sabine Keller-​Busse, prezidentka UBS Švajčiarsko, a Joël Mesot, prezident ETH, podpisujú zmluvy o strategickom partnerstve. Zdroj: https://ethz.ch

ETH Zürich a švajčiarska nadnárodná investičná banka UBS začínajú strategické partnerstvo. Počas obdobia 10 rokov UBS investuje až 20-miliónov CHF do dvoch spoločných iniciatív na podporu podnikania a inovácií a zvýšenie záujmu o predmety STEM. UBS tiež poskytne dar až do výšky 20-miliónov CHF na podporu výstavby novej budovy ETH v kampuse Hönggerberg.

Inovácie sú kľúčové pre prosperitu Švajčiarska, pričom kľúčovú úlohu zohráva nadšenie pre vedu a podnikanie. Až keď si výsledky výskumu alebo dobré nápady nájdu cestu na trh, vytvoria sa nové pracovné miesta alebo sa vyvinú riešenia pre sociálny a technologický pokrok. Preto sa ETH Zürich a UBS zameriavajú na podporu podnikania vo Švajčiarsku a inšpirujú školákov, aby študovali STEM predmety (STEM = Science, Technology, Engineering, Mathematics).

Ako uviedol Joël Mesot, prezident ETH Zürich: „Tieto iniciatívy podporujú dve švajčiarske inštitúcie s veľkou odbornosťou: počet vznikajúcich spin-off na ETH neustále rastie. Od roku 1996 bolo týmto spôsobom založených takmer 500 úspešných spoločností. Spojením našich odborných znalostí v oblasti výučby a výskumu s dobre zavedeným ekonomickým know-how a sieťovými schopnosťami UBS môžeme posunúť Švajčiarsko ako miesto pre biznis.“

Spolupráca s výskumom, podpora školení a ďalšieho vzdelávania a podpora podnikania vo Švajčiarsku majú v UBS dlhú tradíciu. Ako uviedla Sabine Keller-Busse, prezidentka UBS Švajčiarsko: „S týmto partnerstvom je naším cieľom podporiť dlhodobý rozvoj podnikania a inovačných schopností vo Švajčiarsku a podporiť ďalšiu generáciu podnikateľov. To je niečo, čo je nášmu srdcu veľmi blízke. Tešíme sa na spoluprácu s ETH a pevne veríme, že naším spoločným úsilím dosiahneme veľa.“ UBS má vo Švajčiarsku viac ako 120 000 firemných klientov – klientom banky je každá druhá stredne veľká a veľká spoločnosť. Už roky sa podieľa na úspešných spoločných podnikoch v oblasti technológií a inovácií.

Podpora podnikania

Cieľom oboch partnerov je podpora poskytnúť študentom a mladým podnikateľom potrebný súbor nástrojov spolu s užitočnými kontaktmi, aby mohli úspešne prispieť svojimi nápadmi a inováciami a poskytnúť ich na trh. To doplní pomoc, ktorú ETH Zürich už poskytuje startupom. Séria napríklad poskytne mladému podnikateľovi príležitosť stretnúť sa so skúsenými biznis lídrami na ETH, kde môžu poskytovať informácie, nadväzovať a učiť sa od nich. O financovaní, príprave podnikateľských plánov a riadení firiem sa budú môcť dozvedieť sa viac na rôznych podujatiach. ETH a UBS majú v úmysle poskytnúť podporu tomuto pozoruhodnému rozšíreniu existujúceho podnikateľského ekosystému a až osobným ponukám aj digitálnym kanálom.

Podpora predmetov STEM

Investície do vzdelávania a rozvoja mladých talentov sú kľúčovými aspektmi úspechu Švajčiarska. Popri podpore podnikania sa ETH Zürich a UBS v druhej iniciatíve zameriavajú na podporu väčšieho nadšenia pre matematiku, informatiku, prírodné vedy a technológie medzi žiakmi základných a stredných škôl. Osobitná pozornosť sa bude venovať cieľovým skupinám, ktoré boli doteraz známe. To bude zahŕňať vývoj nových komunikačných kanálov založených na existujúcich formátoch, ako je CYBATHLON@school. ETH bude v tomto smere ťažiť zo skúseností UBS a jej širokej siete.

Kreatívne inovatívne miesto na stretnutie

Okrem týchto dvoch iniciatív bude v areáli Hönggerbergu postavená nová budova ETH. Miesto, kde môžu študenti realizovať projekty a začínajúci podnikatelia môžu spoločne využiť nápady s vedúcimi pracovníkmi a odborníkmi. UBS prispeje na novú budovu sumou až 20-miliónov CHF. Ďalšie zdroje financovania budú zahŕňať už poskytnuté a dodatočné dary. Budova bude novým domovom študentského združenia VSETH a Student Project House. Jeho cieľom je mať pod jednou strechou študentské iniciatívy a projekty, ETH podnikanie a niekoľko spin-offov. Okrem flexibilných kancelárií sa v príjemnej drevenej konštrukcii umiestnia priestory na podujatia a viacúčelové miestnosti spolu s veľkým priestorom na výrobu prototypov. Vďaka tomu sa nová budova na Hönggerbergu stane taviacim kotlom pre študentov, kde môže zažiť radosť z experimentovania a podnikateľského rozruchu.

Zdroj: https://ethz.ch, zverejnené: 25. 8. 2022, autor: rpa