Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

ESA a EIC spájajú sily v spoločnej výzve

ESA Moon Base Concept
ESA Moon Base Concept, zdroj: ESA

Európska vesmírna agentúra (ESA) a Európska rada pre inovácie (EIC) sa spájajú s cieľom získať nápady na implementáciu technológií obehového hospodárstva a udržateľných procesov vo vesmíre. Túto spoločnú výzvu nájdete pod názvom: Challenges for Circular Economy & Sustainable Living in Space and on Earth.

Opätovné použitie a recyklácia vo vesmíre

Hlavným cieľom výzvy je hľadať koncepcie zamerané na opätovné využitie a recykláciu vody, potravín, kyslíka, dusíka a ďalších vzácnych zdrojov zo zdanlivého odpadového materiálu. Okrem využitia vo vesmíre by tieto riešenia mali mať širšie využitie aj na Zemi, čím by sa vytvorila synergia s pozemskými krokmi smerom k obehovému hospodárstvu.

Základná myšlienka má svoju históriu. Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) už recykluje všetku vodu, ktorú môže, vrátane moču posádky, potu, vlhkosti z mokrých uterákov, dokonca aj vlhkosti z dýchania astronautov.

A už viac ako tri desaťročia sa nadácia MELiSSA (Micro-Ecological Life Support Alternative) pod vedením ESA zaoberá navrhovaním “regeneratívnych” alebo uzavretých systémov podpory života pre misie s posádkou do hlbokého vesmíru.

Pošlite svoje nápady

ESA a EIC sa čiastočne riadili skúsenosťami z projektu MELiSSA a vybrali štyri špecializované oblasti:

  1. Circular System Design Methodology
  2. Circular Waste Management
  3. Circular Urine Management
  4. Circular Food Management

EIC a ESA očakávajú vaše nápady na kritické technologické stavebné prvky, politiku, právne predpisy a investičné rámce v horeuvedených oblastiach. Nápady spoločne vyhodnotia a víťazní prispievatelia budú pozvaní na workshop, ktorého cieľom bude vypracovať spoločný návrh stratégie na nadchádzajúce desaťročie.

Podrobnejšie informácie o procese predkladania žiadostí a výzve nájdete v nasledovných dokumentoch: Letter of Invitation – EIC-ESA-2022-CFCProposal template – EIC-ESA-2022-CFC.

K dispozícii je tiež záznam webinára k výzve. V prípade otázok a nejasností kontaktujte priamo EIC-ESA.WhitePaper@ec.europa.eu.

Do výzvy sa môžu zapojiť subjekty v ktoromkoľvek členskom štáte EÚ.

Termín na predkladanie žiadostí je 1. marec 2022 o 23:59 (SEČ).

WEBINÁR k výzve

LETTER OF INVITATION – EIC-ESA-2022-CFC

PROPOSAL TEMPLATE – EIC-ESA-2022-CFC

Viac informácií

Zdroj: www.esa.int, zverejnené: 16.02.2022, autor: kha