Európska rada pre výskum (ERC) a Európska rada pre inovácie (EIC) spojili svoje sily, aby presadili zvýšenie svojich príslušných rozpočtov vzhľadom na pretrvávajúce obavy z financovania výskumu a inovácií po roku 2027.
Vo vyhlásení zverejnenom 26. marca 2025 dve finančné agentúry EÚ vyzvali na „zvýšenie“ a „vyhradenie“ rozpočtov v nasledujúcom rámcovom programe pre výskum, 10. RP, „aj keď budú zahrnuté do plánovaného fondu pre konkurencieschopnosť“. Požiadali tiež o „jasný mandát, nezávislosť a agilnosť v oblasti riadenia a operácií“.
Michiel Scheffer, prezident predstavenstva EIC, pre Science|Business vysvetlil, že táto výzva bola inšpirovaná novou stratégiou Európskej komisie pre konkurencieschopnosť, ktorá vyžaduje silnejšie prepojenie medzi ERC a EIC. “Už existuje zosúladenie, ale nie každý výskum ERC môže viesť alebo by mal viesť k niečomu, čo sa aplikuje,” uviedol. “Veľa príjemcov v EIC prichádza cez iné vstupné body ako ERC.”
Poznamenal tiež, že to, či ich rozpočty budú alebo nebudú umiestnené do navrhovaného Fondu pre konkurencieschopnosť, je menej dôležité ako zabezpečenie súdržnosti nadchádzajúceho programu a dlhodobej finančnej stability oboch nástrojov.
Rozpočtová stabilita však nebude dostatočná. Scheffer dúfa, že miera úspešnosti žiadostí v rámci 10. RP sa zdvojnásobí, čo znamená zdvojnásobenie rozpočtov, ktoré majú tieto dva financujúce orgány k dispozícii. Takéto zvýšenie by bolo v súlade s návrhom Maria Draghiho, že EIC by sa malo viac podobať DARPA, americkej Agentúre pre pokročilé obranné výskumné projekty. “DARPA má štyri až päťkrát viac finančných prostriedkov ročne ako EIC,” uviedol Scheffer.
Zdôraznil tiež, že je potrebné zachovať mosty pre inovátorov, aby sa mohli rozširovať a využívať nástroje predpokladané vo Fonde pre konkurencieschopnosť, pričom sa udržiava tok výskumu z nízkej úrovne pripravenosti na vysokú úroveň technologickej pripravenosti v nástrojoch ERC aj EIC.
Medzitým sa výskumná komunita čoraz viac obáva plánov Komisie zložiť 10. RP do nového zastrešujúceho Fondu pre konkurencieschopnosť, pričom mnohé zainteresované strany a politici vyjadrujú svoj nesúhlas s takouto reštrukturalizáciou. Začiatkom marca 2025 ministri EÚ pre výskum vo Varšave schválili „samostatný“ 10. rámcový program, zatiaľ čo poslanci Európskeho parlamentu v Štrasburgu prijali odporúčania pre samostatný výskumný program, čím položili základy pre konflikt s exekutívou EÚ.
O tejto otázke sa v súčasnosti rokuje v rámci Komisie, ale zdroje naznačujú, že rozhodnutie môže nakoniec pripadnúť predsedníčke Komisie Ursule von der Leyen, ktorá výskumný program vníma ako príspevok k jej programu konkurencieschopnosti.
Pozitívny tlak
V tomto svetle sa spoločné vyhlásenie ERC a EIC považuje za pozitívny signál. „Je veľmi vítané, že sa rozhodli hovoriť jedným hlasom, aby zdôraznili svoju dobrú spoluprácu a ich odlišné a doplňujúce sa úlohy,“ uviedol Mattias Björnmalm, generálny tajomník asociácie univerzít CESAER. „Ich odkaz, že by sme mali posilniť to, čo funguje dobre, a nie to narušiť, je jasný a aktuálny,“ dodal.
Kurt Deketelaere, generálny tajomník Ligy európskych výskumných univerzít, tiež vníma vyhlásenie ako pripomienku, že akékoľvek štrukturálne zmeny rámcového programu by nemali mať žiadny vplyv na fungovanie ERC a EIC.
Ak im budú pridelené účelovo viazané rozpočty, uviedol: „Prečo by sa raz a navždy nestali autonómnymi samostatnými subjektmi mimo rámcového programu alebo Európskeho fondu pre konkurencieschopnosť? spýtal sa.
„Skutočnosť, že sa to nedeje, naznačuje, že mocnosti nad nimi […] stále chcú mať určitú kontrolu,“ dodal. Kritizoval tiež nedostatočnú transparentnosť Komisie v súvislosti s jej plánmi a jej neochotu hovoriť so zainteresovanými stranami.
Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 1.4.2025; autor: rup