Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Dva projekty Univerzity v Amsterdame ocenené v programe NGF Quantum Technology

Projekty kvantových technológií v Holandsku. Zdroj: https://www.uva.nl

Program National Growth Fund (NGF) Quantum Technology, ktorý realizuje Holandská rada pre výskum (NWO) v spolupráci s Quantum Delta NL, ocenil 19 projektov grantmi v celkovej výške 10,4-milióna EUR. Dva z projektov, „Kvantovo vylepšené snímanie kvantovej chémie a interakcií“ a „Výpočet s quditmi“, budú vykonávať výskumníci z Univerzity v Amsterdame (UvA).

Kvantovo vylepšené snímanie kvantovej chémie a interakcií

Kvantová technológia umožňuje výskumníkom skúmať fyzické systémy s bezprecedentnou úrovňou presnosti. V tomto projekte Rene Gerritsma (UvA-IoP) a jeho spolupracovníci použijú kvantovo vylepšené snímanie na skúmanie kvantovej chémie a interakcií medzi jednotlivými atómami a iónmi pri extrémne nízkych teplotách. Výsledky im pomôžu pochopiť procesy, ktoré sa odohrávajú v ultra-studenej chémii a odpovedia na otázku, či je možné spojiť atómové a iónové kvantové počítače na jednej platforme.

Počítanie s quditmi

Zatiaľ čo kvantové počítače ponúkajú bezprecedentné príležitosti na urýchlenie určitých typov výpočtov, ich vývoj zostáva veľmi náročný. Maris Ozols (UvA-CWI) a Florian Schreck (UvA-IoP) navrhujú využiť existujúce, ale nepoužívané vnútorné štruktúry kvantových systémov, ako sú jednotlivé atómy, na kvantové výpočty a štúdium základných teórií prírody. Na dosiahnutie tohto cieľa vyvinú nové algoritmy a otestujú ich s jednou z popredných platforiem pre kvantové výpočty, súborom neutrálnych atómov ochladených na teploty blízke absolútnej nule.

National Growth Fund

Holandská vláda prostredníctvom National Growth Fund preinvestuje 20-miliárd EUR do projektov, ktoré zabezpečia dlhodobý ekonomický rast v rokoch 2021 až 2025. National Growth Fund okrem iného investuje do projektov výskumu, vývoja a inovácií. V mnohých z týchto projektov je NWO zapojená ako jedna z implementačných organizácií, vrátane organizácie grantových programov pre vedeckovýskumnú činnosť alebo vedecké talenty.

Viac informácií:

Two UvA projects awarded in NGF Quantum Technology programme

Quantum Delta NL, NWO Awards €10.4 Million to 19 Dutch Quantum Research Projects

Nineteen awards in NGF Quantum Technology programme

Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://www.uva.nl, zverejnené: 10. 1. 2024, autor: rpa