Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Dôvera vo vedu počas pandémie prudko vzrástla

Globálna dôvera vo vedu vzrástla v roku 2020, odhalil nový medzinárodný prieskum, pravdepodobne kvôli zvýšenému významu vedcov počas pandémie.

Najvyššia úroveň dôvery kdekoľvek na svete je v západnej Európe, kde 59 % respondentov uviedlo, že „veľmi“ dôverujú vede. Aj keď východná Európa zaostávala, 36 % uviedlo, že veľmi dôveruje vede, v porovnaní s rokom 2018 to bol nárast o 11 %.

Dôvera medzi rokmi 2018 a 2020 vzrástla vo všetkých regiónoch okrem Ruska, Kaukazu a strednej Ázie a subsaharskej Afriky, podľa prieskumu zverejneného britskou výskumnou charitou Wellcome Trust. Celkovo sa podiel ľudí, ktorí hovoria, že „veľmi“ dôverujú vede vo svojej krajine, zvýšil o deväť percentuálnych bodov.

Došlo k všeobecnejšiemu zvýšeniu úrovne dôvery, pričom respondenti prieskumu uviedli, že viac dôverujú novinárom, lekárom a sestrám, charitatívnym organizáciám a národným vládam. Len „ľuďom vo vašom okolí“ sa dôverovalo menej ako predtým.

Zdá sa však, že veda a vedci získali osobitný skok v úrovni dôvery. Celosvetovo 43 % ľudí tvrdí, že „veľmi“ veria vedcom, takmer rovnako ako lekárom a sestrám.

Ako uvádza Wellcome Global Monitor: „Zvýšená expozícia vede a vedcom v dôsledku pandémie mohla ovplyvniť verejnú mienku v mnohých krajinách.“

Prieskum zahŕňal približne 1 000 dospelých v každej zo 113 krajín a území, ktoré zahŕňal.

Viac informácií:

Wellcome Global Monitor 2020: Covid-19

Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://wellcome.org, zverejnené: 2. 12. 2021, autor: rpa