Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Digitálne dvojičky, nová liečba rakoviny a traja jednorožci

Rozsah spin-off spoločností na ETH je stále široký. (Obrázky zľava doprava: Bottleplus, Scandit AG, Synhelion, Daniel Rihs). Zdroj: https://ethz.ch

Na ETH Zürich bolo v roku 2022 založených celkovo 26 spin-off spoločností. Ich podnikanie siaha od nových liekov na rakovinu a udržateľných fliaš na vodu až po digitálne mapovanie tokov mestskej dopravy. Spin-off rodina ETH tiež privítala troch nových jednorožcov a získala 1,2-miliardy CHF čerstvého kapitálu.

Za posledný rok ETH zaznamenalo vytvorenie 26 nových spin-offov. Tieto novozaložené spin-off spoločnosti pokrývajú širokú škálu oblastí a odrážajú celú škálu tém na ETH Zürich. Najväčšia skupina (10) spin-off v roku 2022 sa opäť zameriava na sektor IT a komunikačných technológií – trend, ktorý pretrváva už niekoľko rokov. Problémy, ktoré tieto spoločnosti riešia, sú však veľmi odlišné: kým Calvin Risk AG ponúka istý druh poistenia umelej inteligencie, Cerrion AG využíva AI a senzory na monitorovanie a zlepšovanie celých výrobných procesov. Spin-off ETH Transcality AG vytvára komplexné modely alebo digitálne dvojičky dopravných systémov, ktoré umožňujú analyzovať dopravné toky v meste a simulovať budúce scenáre.

Práca na zlepšení duševného a fyzického zdravia

Pozoruhodný počet nových spin-off na ETH vyvíja riešenia pre sektor zdravotníctva. Tri mladé spoločnosti pracujú na nových liekoch proti rakovine alebo na zlepšovaní existujúcich terapeutík, zatiaľ čo ďalšie dve ponúkajú aplikácie, ktoré pomáhajú znižovať stres a zvyšovať duševnú a fyzickú pohodu. Ďalšou je Kairos Medical AG, ktorá vyvíja biodegradovateľné kostné implantáty. Tie dokážu pri hojení kosti stabilizovať, no – na rozdiel od klasických kovových skrutiek – sa potom v tele časom rozpustia.

Prebudiť podnikateľského ducha ešte pred ukončením štúdia

Nie menej ako štyri z nových spin-offov ožili v Student Project House – workshope ETH pre svojich študentov. Jedným z takýchto spin-off je spoločnosť Bottleplus, ktorá vyrába udržateľnú fľašu na vodu, ktorú možno použiť na výrobu sýtenej vody na cestách. Ďalšou je AtlasVR AG, ktorá poskytuje technológiu virtuálnej reality pre profesionálne školiace programy. Ako uviedla Vanessa Wood, viceprezidentka pre transfer znalostí a podnikové vzťahy na ETH Zürich: „Chceme, aby spoločnosť čo najrýchlejšie profitovala z výsledkov nášho výskumu a inovácií. Som nesmierne rada, že sa Student Project House darí povzbudzovať študentov, aby presadzovali svoje nápady a uvádzali ich na trh.“ S cieľom ďalej podporovať podnikanie medzi študentmi a nadchnúť školákov pre predmety STEM, ETH v lete 2022 uzavrela strategické partnerstvo s UBS.

Traja noví jednorožci a početné akvizície

Pozitívny vývoj zaznamenali v roku 2022 aj investície do spin-off ETH. Spoločnosti získali okolo 1,2-miliardy CHF – viac ako kedykoľvek predtým. Tri spin-offy ETH tiež dosiahli v roku 2022 status jednorožca: tento termín sa vzťahuje na start-upy, ktoré sú také sľubné, že ich trhová hodnota presahuje jednu miliardu USD ešte predtým, ako vstúpia na burzu. Týmito tromi spoločnosťami sú Scandit, ktorý umožňuje rýchle skenovanie aj v náročných podmienkach, ako aj Southpole a Climeworks, ktoré sa obe venujú boju proti klimatickým zmenám.

Došlo aj k niekoľkým úspešným akvizíciám: napríklad spin-off Adresta kúpil Bucherer, Animatico získala Nvidia a FGen prevzala spoločnosť Ginko Bioworks. Vertikálne farmárske bylinky z ETH spin-off Yasai si tiež našli cestu na Coop police v roku 2022 a Synhelion oznámil strategickú spoluprácu so Swiss International Air Lines. Ako dodala viceprezidentka Vanessa Wood: „Pre ETH je dôležité, aby dobré technológie a nápady dali vzniknúť spoločnostiam s rastovým potenciálom a vytvorili tak nové pracovné miesta. Týmto spôsobom sa úspech našich spin-offov stáva úspechom Švajčiarska.“

V roku 2011 bolo na ETH Zürich založených 26 spin-offov – 540 od ​​roku 1973. Zdroj: https://ethz.ch

Viac informácií:

Digital twins, new cancer treatments and three unicorns

Zdroj: https://ethz.ch, zverejnené: 9. 1. 2023, autor: rpa