Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

DFG zverejnila stanovisko k 10. rámcovému programu

Kancelária DFG. Zdroj: https://www.dfg.de

Nemecká výskumná nadácia (DFG) v dokumente zverejnenom tento týždeň uvádza, že budúci rámcový program EÚ pre výskum a inovácie by mal mať ambiciózny rozpočet a naďalej by sa mal zameriavať predovšetkým na excelentnosť a otvorenosť.

DFG tiež požaduje vyhradenú rozpočtovú rezervu pre nové priority výskumu a vývoja, špeciálny intervenčný fond na podporu výskumníkov v ohrození a cielenejšiu integráciu primeraných rámcových podmienok pre výskum do 10. rámcového programu.

Podľa DFG v rámci súčasného rámcového programu Horizont Európa výskumné návrhy, ktoré boli klasifikované ako excelentné, nedostali finančné prostriedky z dôvodu nedostatku rozpočtu. „To ukazuje, aký obrovský dopyt je po výskume a inováciách v EÚ,“ uviedla prezidentka DFG Katja Becker.

DFG tiež navrhuje dva nové nástroje financovania pre 10. RP. Jeden z nich by umožnil výskumníkom pracovať na témach podľa vlastného výberu v nadnárodných výskumných konzorciách zdola nahor. Druhý nástroj navrhnutý DFG sa snaží dosiahnuť väčšiu flexibilitu pri správe spoločných výziev na predkladanie návrhov prostredníctvom partnerstiev EÚ.

 

 

Viac informácií:

The DFG’s proposals for a future EU Framework Programme for Research & Innovation that meets Europe’s needs and ambitions

 

Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://www.dfg.de, zverejnené: 5.6.2024, autor: rup