Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Curevac začína klinickú štúdiu s mRNA vakcínou proti chrípke

Das Biotech-Unternehmen arbeitet an einem neuen Grippe-Impfstoff. Quelle: imago images/ULMER Pressebildagentur
Curevac AG v Tübingene. Zdroj: https://www.handelsblatt.com

Curevac nedávno zažil neúspech vo vývoji vakcíny proti Covid-19. Teraz chcú vyvinúť novú vakcínu proti chrípke.

Nemecká biotechnologická spoločnosť Curevac robí pokroky vo vývoji mRNA vakcíny proti chrípke spolu s britskou farmaceutickou spoločnosťou Glaxo-Smithkline. V klinickej štúdii fázy 1 bola vakcínou zaočkovaná prvá testovaná osoba, oznámila to spoločnosť 10. februára 2022 v nemeckom Tübingene. Očakáva sa, že do Panamskej štúdie sa zapojí až 240 zdravých dospelých účastníkov.

Sezónna vakcína založená na messenger RNA (mRNA) je určená na liečbu celkovo štyroch rôznych kmeňov chrípky. Je to jeden z kandidátov na vakcínu mRNA druhej generácie z programu infekčných chorôb vyvíjaného v spolupráci s GSK.

Curevac sa v lete 2020 dohodol na partnerstve s britskou skupinou na spoločnom vývoji nových vakcín proti infekčným chorobám založených na technológii Curevac druhej generácie mRNA. Táto spolupráca sa pred rokom rozšírila o vývoj vakcín druhej generácie Covid-19 zameraných na zacielenie na nákazlivejšie varianty koronavírusu.

Biotechnologická spoločnosť bola považovaná za jednu z veľkých nádejí vo vývoji vakcíny proti Covid-19, ale utrpela vážny neúspech, pretože jej vakcína nefungovala tak dobre, ako sa dúfalo. Projekt bol zastavený. Curevac sa potom chcel zamerať na vakcínu Covid-19 druhej generácie.

Na rozdiel od prvej vakcíny spoločnosť z Tübingenu ďalšiu vakcínu nevyvíja sama, ale v spolupráci s GSK. Po prvých sľubných predklinických údajoch v novembri 2021 Curevac oznámil začiatok klinických skúšok na niekoľko nasledujúcich mesiacov a dúfa, že bude môcť požiadať o schválenie na trh v roku 2022.

Zdroj: https://www.handelsblatt.com, zverejnené: 14. 2. 2022, autor: rpa