Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Čo je na programe európskej politiky výskumu a inovácií túto jeseň

Program európskej politiky výskumu a inovácií na jeseň. Zdroj: https://sciencebusiness.net

Po lete sa výskumná a politická bublina EÚ opäť rozbehla a pripravuje sa na rušné predvianočné obdobie: nový komisár pre výskum, rokovania o ambíciách EÚ stať sa lídrom v oblasti kritických technológií a (dúfajme) očakávaný posledný šprint pričlenenia Spojeného kráľovstva do programu Horizont Európa.

Bol to rok nabitý akciami, pričom súčasná Európska komisia chrlila nové legislatívne návrhy, keďže sa blíži koniec jej funkčného obdobia a myšlienky sa obracajú na jej odchod z Berlaymontu na budúci rok. Posledné časti zelených a digitálnych ambícií Komisie Ursuly von der Leyen sa stávajú kameňom – návrh platformy Strategické technológie pre Európu (STEP) na podporu európskeho vedúceho postavenia v oblasti kritických technológií sa v lete dostal do rúk členských štátov a poslancov EP.

Výskumná bublina sa medzitým pripravuje na to, aby Komisia zverejnila strategický plán na posledné tri roky výskumného programu Horizont Európa v hodnote 95,5-miliardy EUR, ktorý má byť splatný do konca roka. Plán stanoví strategické smerovanie, a ak členské štáty dajú súhlas, zaháji desať nových verejno-súkromných partnerstiev a novú misiu Horizontu sústredenú okolo nového európskeho Bauhausu.

Do konca roka vedú EÚ Španieli. Pokiaľ ide o výskum, predsedníctvo sa sústreďuje na stanovenie strategického smerovania pre nadchádzajúce roky, uviedla v júli ministerka výskumu krajiny Diana Morant pre Science|Business. To bude zahŕňať rozvoj spoločného prístupu k začleňovaniu vedy do kľúčových oblastí politiky a k budovaniu výskumnej spolupráce s krajinami okolo Stredozemného mora a Latinskej Ameriky.

Nižšie je zhrnutie toho, čo nás čaká:

Nový komisár

Tento september bude nový komisár zodpovedný za výskum a inovácie (a vzdelávanie, kultúru, mládež a šport) po tom, čo Bulharsko koncom júna predložilo kandidatúru Iliany Ivanovej.

Predtým, ako bude môcť prevziať opraty, bude musieť bývalá členka Európskeho dvora audítorov vystúpiť na spoločné vypočutie vo výboroch Európskeho parlamentu pre priemysel a kultúru, ktoré sa uskutoční 5. septembra 2023.

Poslanci EP sa chystajú “grilovať” Ivanovú o tom, ako plánuje, že bude riadiť nedostatočne financovaný program Horizont Európa, zabezpečiť rovnováhu medzi výskumom a inováciami orientovanými zdola nahor a politikou a ďalšími praktickými a politickými otázkami.

Ak prejde testom, Ivanova nahradí Mariju Gabriel, ktorá v júni nečakane opustila tento post, aby prelomila politickú patovú situáciu a zostavila novú vládu vo svojom rodnom Bulharsku.

Pridruženie UK k Horizontu

Spor medzi Bruselom a Londýnom ohľadom účasti Spojeného kráľovstva v programe Horizont Európa by sa mohol v najbližších týždňoch skončiť, ak sa britskému sektoru vyššieho vzdelávania a vedy podarí presvedčiť premiéra Rishi Sunaka o hodnote programu.

Začiatkom júla sa objavili správy, že Sunak bol blízko k rozhodnutiu, ale potom sa ukázalo, že obe strany sa stále dohadujú o podmienkach dohody, najmä o „automatickej korekcii“, ktorá by vládu Spojeného kráľovstva zaviazala zaplatiť kompenzáciu do EÚ, ak Spojené kráľovstvo získa z Horizontu Európa viac, ako vloží.

Nie je jasné, či sa obe strany čoskoro dohodnú, ale hodiny bežia a Sunak si bude musieť vybrať medzi vstupom do Horizont Európa a spustením Pioneer, národnej alternatívy, veľmi skoro.

Zmeny v riaditeľstve Komisie pre výskum a inovácie

Generálny riaditeľ Marc Lemaître pracuje na veľkej reorganizácii Generálneho riaditeľstva Komisie pre výskum a inovácie (RTD). V júlovom rozhovore pre Science|Business potvrdil, že na jeseň tohto roku prídu niektoré zmeny vrátane zníženia súčasného počtu zamestnancov.

Zníženie počtu zamestnancov je pokračovaním stratégie Komisie, ktorej cieľom je udržať výskum a technologický rozvoj zameraný na politiku a návrh programov financovania a presunúť implementáciu na výkonné agentúry. Oddelenie príde v priebehu nasledujúcich troch rokov o 75 zamestnancov, pričom niektoré jednotky by sa mali premiestniť na jeseň tohto roku.

Viac peňazí na kritické technológie

Komisia v júnovej úprave rozpočtu EÚ navrhla (akýsi) nový fond vo výške 10-miliárd EUR pre kľúčové technológie v rámci platformy Strategické technológie pre Európu (STEP).

Ide o peniaze navyše, ktoré Komisia žiada od členských štátov, aby predložili a odklonili sa od iných priorít EÚ na doplnenie rozpočtu Európskej rady pre inovácie (EIC).

Podľa návrhu je EIC v súlade so žiadosťou o dodatočných 2,6-miliardy EUR, ktoré sa majú poskytnúť prostredníctvom programu Accelerator riadeného oneskorením, ktorý poskytuje grantové a kapitálové financovanie start-upom s obmedzenou hotovosťou.

Ak by sa zabezpečilo, peniaze by výrazne podporili akcelerátor, ktorý má v súčasnosti na investovanie 7-miliárd EUR počas siedmich rokov. Je však nepravdepodobné, že to bude ľahký boj, keďže členské štáty váhajú s dodatočnými finančnými prostriedkami do rozpočtu EÚ.

Fond STEP tiež vloží viac peňazí do programu InvestEU, ktorý bol zriadený s cieľom pomôcť ekonomike zotaviť sa z pandémie; do inovačného fondu pre projekty čistých technológií; a na technológiu dvojakého použitia financovanú prostredníctvom Európskeho obranného fondu.

Nové verejno-súkromné výskumné partnerstvá

Tesne pred letnou prestávkou poskytla Komisia členským štátom EÚ zoznam desiatich nových partnerstiev, ktoré chce vytvoriť v rámci programu Horizont Európa, pričom by spojila európske, národné a súkromné financovanie.

Ak ich členské štáty schvália, počnúc rokom 2025, budú tieto nové verejno-súkromné partnerstvá pokrývať témy vrátane zdravia mozgu, kultúrneho dedičstva, solárnej energie a textilu, čím sa pridajú k súčasnému portfóliu 49 spoločných výskumných programov.

Existujúce partnerstvá v programe Horizont Európa sú v štyroch strategických oblastiach: zdravie; digitalizácia a priemysel; klíma, energia a mobilita; a potraviny, biohospodárstvo, prírodné zdroje, poľnohospodárstvo a životné prostredie.

Navrhovaných desať nových partnerstiev má doplniť politiky a stratégie EÚ, ktoré Komisia navrhuje od roku 2021.

Nová misia – alebo nie?

Ďalším júlovým návrhom Komisie je nová misia Horizont Európa zameraná na nový európsky Bauhaus, iniciatívu EÚ, ktorá dáva kultúrnym rozmerom zelené ambície EÚ.

Nový Bauhaus, ktorý je doteraz financovaný prostredníctvom Horizont Európa, nenašiel domov v žiadnom z programov EÚ. Nová misia – šiesta v portfóliu Horizontu – by jej dala jasné zameranie.

Do dnešného dňa si však misie nezískali srdcia a mysle výskumníkov, ktorí ich považujú za ťažkopádne a nedostatočne orientované na výskum.

Ide o nový prístup k financovaniu výskumu, ktorý stanovuje konkrétne ciele a využíva počiatočné financovanie na zostavenie demonštračných projektov a podporu dialógu. To má inšpirovať inovácie a prilákať súkromné a verejné financovanie odinakiaľ, ale aj vedúci výskumu Komisie pripúšťa, že sa im to doteraz nedarilo.

Výskumná kariéra

Aj v júli Komisia konečne predložila plán na zlepšenie pracovných podmienok pre výskumníkov.

Ide o nezáväzný trojrozmerný prístup, ktorý zahŕňa efektívnejšie monitorovanie výskumnej kariéry prostredníctvom observatória; aktualizovaná charta pre výskumníkov; a kompetenčný rámec siedmich oblastí, v ktorých sa od výskumníkov očakáva rozvoj zručností.

Niektorí chceli, aby Komisia išla ďalej, ale celkovo je to dobrý plán, tvrdia aktivisti. Teraz sa vyvíja tlak na to, aby sme presvedčili vlády EÚ, aby v tejto veci konali.

Nejaký iný biznis?

Na inom mieste v politickej bubline patria medzi súbory na rokovacom stole, ktoré môžu vzbudiť záujem odborníkov na politiku výskumu, Európsky priestor údajov o zdraví, Zákon o kritických surovinách a Zákon o priemysle s nulovou bilanciou emisií.

Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 25. 8. 2023, autor: rpa