Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Českí vedci vyvinuli nový test, ktorý účinne určí protilátky

Nový typ testu dokáže rýchlo určiť množstvo ochranných protilátok a odlíšiť ich od tých, ktoré priamu ochranu neposkytujú.

Českí vedci vyvinuli nový test, ktorý dokáže účinne určiť prítomnosť ochranných protilátok proti ochoreniu COVID-19. Informoval o tom 7. septembra 2021 Ústav organickej chémie a biochémie (ÚOCHB) Akadémie vied ČR (AV ČR).

Nový typ testu dokáže rýchlo určiť množstvo ochranných protilátok a odlíšiť ich od tých, ktoré priamu ochranu neposkytujú. Testovanie protilátok sa tým podľa správy časovo a finančné výrazne zjednoduší.

Súčasné diagnostické testy dokážu určiť len celkovú hladinu protilátok, ktoré sa po kontakte s koronavírusom vytvárajú, uvádza ÚOCHB. Tieto testy nie sú schopné zistiť, akú skutočnú ochranu proti koronavírusu protilátky poskytujú.

Z dní na hodiny

Vedci doteraz museli nielen merať celkové množstvo protilátok, ale aj overovať ich účinnosť na infekčných vírusoch. To obvykle trvá niekoľko dní a je to finančne náročné.

Nový test vyvinutý vedcami z ÚOCHB a z Biotechnologického ústavu AV ČR meria hladinu vírus neutralizujúcich protilátok a ostatné protilátky ignoruje.

Ako uviedol Pavel Šácha z ÚOCHB: „Vyvinutý test je schopný zistiť hladinu protilátok s overeným ochranným účinkom a tým odhadnúť mieru ochrany proti koronavírusu v priebehu niekoľkých hodín.“

Nový typ testu by sa v blízkom čase mal dostať na medzinárodný trh. Spoločnosť Immunotech, ktorá sa zameriava na vývoj laboratórnej diagnostiky, uzavrela s ÚOCHB a BTÚ licenčnú zmluvu, ktorá jej umožní začať s priemyselnou výrobou testovacej súpravy.

Zdroj: https://www.aktuality.sk, https://www.uochb.cz, zverejnené: 20. 9. 2021, autor: rpa