Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

CERN a Solvay spúšťajú STEM vzdelávací program pre študentov stredných škôl

Illustrations for the Solvay Programme
Vzdelávací program CERN-Solvay. Zdroj: https://home.cern

CERN a Solvay, belgická vedecká spoločnosť, oznámili spustenie vzdelávacieho programu CERN-Solvay. Trojročné partnerstvo, ktoré vytvorili tieto dve popredné vedecké organizácie, má za cieľ inšpirovať mladých ľudí na celom svete, aby sa zapojili do predmetov vedy, technológie, inžinierstva a matematiky (STEM) a ašpirovali na súvisiace kariéry. Bude tvoriť súčasť vzdelávacieho portfólia Science Gateway, nového vlajkového projektu CERNu pre vedecké vzdelávanie a dosah, ktorý má byť otvorený v lete 2023.

Program kombinuje vzdelávanie na diaľku a vzdelávanie na mieste, čo umožňuje študentom zapojiť sa do oblasti fyziky častíc a preskúmať jej prepojenie na pochopenie vesmíru. Program, ktorý funguje pod heslom „Objavte svojho vnútorného vedca: neexistujú žiadne limity pre to, čo môžete preskúmať“, zahŕňa praktické online experimenty, ktorých cieľom je demonštrovať, že veda je prístupná každému, bez ohľadu na jeho vek alebo akademické skúsenosti. Študenti budú mať tiež príležitosť preskúmať vedecké témy spojené s výskumom CERN a pracovať na výskumnom projekte na autentickom pracovisku STEM v jednom z popredných svetových centier vedeckého výskumu.

Ako uviedla Fabiola Gianotti, generálna riaditeľka CERNu: „Ako centrum vedeckej excelentnosti a kolíska technológie a inovácií je CERN zdrojom inšpirácie pre fyzikov a začínajúcich fyzikov na celom svete bez ohľadu na ich vek, pohlavie alebo kultúru. Toto partnerstvo so spoločnosťou Solvay povzbudí mladých ľudí, aby sa venovali kariére v oblasti STEM, tým, že im poskytne príležitosť hlbšie sa zapojiť do práce, ktorú robíme v CERN, a užiť si jedinečnú vzdelávaciu skúsenosť, ktorá by mohla výrazne ovplyvniť ich budúcu kariéru.“

Ako uviedol generálny riaditeľ Solvay Ilham Kadri: „V spoločnosti Solvay veríme, že vzdelávanie STEM zohráva kľúčovú úlohu pri znovuobjavovaní pokroku. Práve podporou nadšenia študentov pre vedu a techniku ​​dnes môžeme vytvoriť skvelých výskumníkov budúcnosti.“ Ďalej dodal: „Prostredníctvom spolupráce s poprednou vedeckou organizáciou, ako je CERN, ktorá zdieľa našu vášeň pre vzdelávanie v oblasti STEM, sa snažíme inšpirovať ďalšiu generáciu vedcov tým, že im poskytneme znalosti, dôveru a praktické skúsenosti vo vzrušujúcej oblasti fyziky častíc.“

Pre CERN, ako najväčšie laboratórium fyziky častíc na báze urýchľovača na svete, je tento program prostriedkom na inšpiráciu a výcvik budúcich generácií vedcov a inžinierov. Podobne aj pre Solvay je partnerstvo ďalším novým počinom v rámci rozsiahleho programu Corporate Citizenship, ktorého kľúčový pilier sa zameriava na podporu vzdelávania.

Zdroj: https://sciencebusiness.net, https://home.cern; zverejnené: 23. 9. 2022, autor: rpa