Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Britsko-nemecký výskumný projekt zistil možný faktor prispievajúci k závažnému ochoreniu Covid-19

Vedci z Ústavu lekárskej virológie Goetheho univerzity vo Frankfurte nad Mohanom a zo Školy biologických vied na Univerzite v Kente vo Veľkej Británii identifikovali proteín, ktorý podľa nich môže kriticky prispieť k závažným formám Covid-19.

Vedci zistili, že infekcia ľudských buniek vírusom SARS-CoV-2 má za následok zvýšenú hladinu CD47, proteínu nachádzajúceho sa na povrchu bunky. CD47 funguje ako signál „nejedz ma“ imunitnému systému a chráni bunky pred zničením. Vírusom indukovaný CD47 na povrchu infikovaných buniek ich chráni pred rozpoznaním imunitného systému, čo umožňuje produkciu väčšieho množstva vírusu, čo má za následok závažnejšie ochorenie.

Známe rizikové faktory závažného ochorenia COVID-19, ako sú vyšší vek a cukrovka, sú spojené s vyššími hladinami CD47. Vysoká hladina CD47 tiež prispieva k vysokému krvnému tlaku, ktorý je veľkým rizikovým faktorom komplikácií Covid-19, ako je srdcový infarkt, mŕtvica a ochorenie obličiek.

Vedci tvrdia, že ich údaje naznačujú, že vysoká hladina CD47 vyvolané vekom a vírusmi prispieva k závažnému ochoreniu COVID-19 tým, že predchádza účinnej imunitnej odpovedi a zvyšuje poškodenie tkaniva a orgánov súvisiace s ochorením. Lieky zamerané na CD47 sa vyvíjajú, takže tento objav môže viesť k zlepšeniu terapií Covid-19.

Martin Michaelis, profesor molekulárnej medicíny na Univerzite v Kente, uviedol: „Možno sme identifikovali hlavný faktor spojený s vážnym ochorením Covid-19. Toto je obrovský krok v boji proti tejto chorobe a teraz sa môžeme tešiť na ďalší pokrok v navrhovaní terapeutík.“

Jindrich Cinatl z Ústavu lekárskej virológie Goetheho univerzity uviedol, že dodatočné poznatky o chorobných procesoch, ktoré sú základom ochorenia Covid-19, môžu pomôcť pri navrhovaní lepších terapií. Ako dodal: „Prostredníctvom tejto cesty sme dosiahli zásadný prielom a príkladom toho je, že boj proti tejto chorobe pokračuje.“

Viac informácií:

A Potential Role of the CD47/SIRPalpha Axis in COVID-19 Pathogenesis

Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 8. 10. 2021, autor: rpa