Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Blíži sa 1. ročník festivalu inovácií ITAPA Expo 2022

May be an image of car and text
ITAPA Expo 2022. Zdroj: https://www.itapa.sk

V dňoch 9. – 10. septembra 2022 sa na nábreží Dunaja pred OC Eurovea v Bratislave uskutoční 1. ročník festivalu inovácií zo Slovenska ITAPA EXPO 2022. Návštevníci podujatia, ktorého partnerom je aj Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR), sa môžu tešiť na výstavu najpútavejších exponátov slovenských pokrokových firiem a inštitúcií v spojení s tým najlepším z EXPO DUBAJ 2020.

Festival sa bude niesť v duchu viacerých tém od inovácií a technologických noviniek v udržateľnom svete cez vodíkovú revolúciu, ekoinovácie, prechod k nízkouhlíkovej ekonomike až po digitalizáciu v praxi. Posnaží sa zároveň osloviť generáciu budúcnosti a pomôže šikovným startupistom zviditeľniť sa. Ako uviedol generálny riaditeľ CVTI SR Ján Kyselovič: „Ako jeden z hlavných partnerov podujatia sme sa podieľali na vytvorení priestoru, v rámci ktorého sa môžu verejne odprezentovať vysoké školy, ktoré sa aktívne zapájajú do kreovania úspešného a ekonomicky, ale aj environmentálne udržateľného Slovenska.“

Ako ďalej doplnila vedúca odboru propagácie vedy a techniky a odboru elektronických médií a multimédií CVTI SR Marta Pavliková: „Budeme radi, keď sa nám aj prostredníctvom tohto podujatia podarí zvýšiť informovanosť o význame technologických noviniek a inovatívnych riešení a možnosti ich využitia aj v bežnom živote. Touto aktivitou sa snažíme podporiť a popularizovať významné aktivity slovenských vysokých škôl, vedcov, inovátorov a šikovných študentov, ale aj podnietiť záujem verejnosti o túto oblasť.“

Exponáty aj z EXPO Dubaj 2020

V rámci expozičnej časti festivalu si návštevníci budú môcť pozrieť viacero noviniek z oblasti moderných technológií, ako i exponáty zo slovenského pavilónu EXPO Dubaj 2020. Medzi nimi napríklad prvý koncept slovenského vodíkového auta MH2, na ktorého modeli spolupracovali tiež odborníci zo Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach, vodíkový autobus Rošero-P First, ekologickú alternatívu vrtuľníkov Vírnik Nisus z Topoľčian či VRM simulátor, napodobňujúci reálne podmienky pri leteckom výcviku.

Vírnik Nisus Zdroj: ITAPA Expo 2022
Vírnik Nisus. Zdroj: https://itapaexpo.sk

Svoje miesto bude mať na výstave takisto robot androver, ktorý mal pôvodne slúžiť na obrábanie vinohradov. Jeho osud sa však náhle zmenil, keď sa od viníc zrazu dostal s astrobiologičkou Michaelou Musilovou na simulovanú misiu na Mars. Vedľa neho sa predstaví aj unikátny strelec robot Alex z dielne štyroch bratislavských stredoškolákov.

Milovníkov zvierat zasa poteší robotický pes Artaban, ktorý má byť v budúcnosti nasadený na náročné, život ohrozujúce operácie. Vystavený bude i elektrický autonómny monopost či bicykel Sharvan, ktorý rastie, dá sa za niekoľko sekúnd zložiť a mení farby. Okrem toho návštevníkov bezpochyby zaujme aj futuristický 8. kontinent dizajnérky a architektky Lenky Petrákovej, slúžiaci ako stanica na čistenie oceánov – dielo, za ktoré získala ocenenie Nadácie Jaques Rougerie Génération Espace Mer – Institut de France.

Aktivity pre odborníkov i verejnosť

Festival poskytne i priestor na prezentácie, diskusie a rôzne aktivity pre odbornú aj laickú verejnosť. Na svoje si prídu všetci, ktorí žijú technologickými novinkami a vyhľadávajú netradičné nápady a inovatívne postupy.

Program festivalu obohatia projekcie filmov z dubajského EXPO, ako aj premiéra najnovšej snímky Amazing Planet fotografa a cestovateľa Filipa Kuliseva a ďalšie sprievodné aktivity, kultúrny program a animácie. Návštevníci budú mať tiež k dispozícii oddychovú zónu.

Vstup na podujatie, ktoré sa uskutoční pod záštitou Ministerstva hospodárstva SR, Bratislavského samosprávneho kraja a hlavného mesta SR Bratislavy, je voľný.

Zdroj: https://vedanadosah.cvtisr.sk, https://itapaexpo.sk; zverejnené: 6. 9. 2022, autor: rpa