Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

BioNTech chce vyvinúť vakcínu proti malárii

Nemecká farmaceutická firma BioNTech 26. júla 2021 oznámila, že v nadchádzajúcich rokoch plánuje vyvinúť vakcínu proti malárii založenú na technológii mRNA. Do konca roka 2022 chce pritom začať s jej klinickým testovaním. Vakcína má byť bezpečná, vysokoúčinná a zaočkovaným má zaistiť dlhodobú imunitu, uviedla spoločnosť.

Takzvaná mediátorová ribonukleová kyselina (messenger RNA – mRNA) dáva ľudským bunkám pokyn, aby vytvorili proteín nachádzajúci sa v danom víruse. Imunitný systém človeka následne zaznamená prítomnosť cudzieho proteínu a začne produkovať protilátky, rovnako ako keby došlo k prirodzenej infekcii vírusom.

Spoločnosť BioNTech zároveň informovala, že sa snaží v Afrike zriadiť závod na výrobu rôznych vakcín založených na technológii mRNA.

BioNTech sídliaca v nemeckom Mainzi vyvinula spoločne s americkým farmaceutickým gigantom Pfizer vakcínu proti covidu založenú na zmienenej technológii mRNA, ktorá patrila k vôbec prvým proticovidovým očkovacím látkam schváleným na používanie vo väčšine sveta. Len v roku 2020 zarobila firma na týchto vakcínach 270,5-milióna EUR.

BioNTech a Pfizer informovali, že v tomto roku dodajú krajinám s nízkymi a strednými príjmami miliardu dávok proticovidových vakcín a ďalšiu miliardu im doručia v roku 2022. Obe firmy minulý týždeň oznámili, že ich vakcínu začne od roku 2022 vyrábať aj juhoafrická spoločnosť The Biovac Institute začne, a to ako vôbec prvá v Afrike.

Malária je život ohrozujúca infekčná choroba spôsobovaná parazitmi, ktoré sa na ľudí prenášajú komármi. Hoci je tomuto ochoreniu možné predchádzať a dá sa tiež liečiť, je považované za jedno za najnebezpečnejších na svete. WHO odhaduje, že iba v roku 2019 došlo na celom svete k 229-miliónom prípadov nákazy a vyše 400 000 súvisiacim úmrtiam, z ktorých väčšina sa týkala detí mladších ako päť rokov. Ochorením je najviac zasiahnutá práve Afrika, v ktorej sa za ostatný čas vyskytlo až 94 % prípadov malárie.

Zdroj: https://www.aktuality.sk, zverejnené: 27. 7. 2021, autor: rpa