Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Amsterdamská univerzita aplikovaných vied otvára nové výskumné centrum

AUAS

Centrum pre ekonomickú transformáciu (CET) bolo oficiálne spustené na znalostnej prehliadke (AUAS Knowledge Parade) 9. februára 2021. CET sa stane platformou Amsterdamskej univerzity aplikovaných vied (AUAS), na ktorej sa alternatívne myslenie o ekonomike uplatní vo výučbe aj v aplikovanom výskume.

Ako hovorí Willem van Winden, riaditeľ CET: „Snažíme sa pracovať na urýchlení transformácie na udržateľnú a poctivú ekonomiku.“ CET vyzýva podniky a občianske organizácie, aby sa pridružili a uskutočnili túto ambíciu v spolupráci so študentmi, lektormi a výskumníkmi.

Štyri veľké zmeny

Podľa dekanky na Fakulte podnikania a ekonomiky Ineke Bussemaker sú v centre pozornosti štyri veľké transformácie, ktorými spoločnosť v súčasnosti prechádza. „Digitálna transformácia, transformácia práce, transformácia na udržateľnosť a cirkulárnosť a energetická transformácia. Úlohou CET v tomto smere je byť proaktívnym hráčom, katalyzátorom pri skúmaní dôsledkov tejto transformácie, a to tak pre profesionálnu oblasť, ako aj pre naše vyučovanie.“

CET našiel inšpiráciu pre svoje plány v práci Kate Raworth, ktorá bola minulý rok vymenovaná za profesorku praxe na AUAS. Raworth je autorkou knihy ‘Donut Economics’, ktorá predstavuje ekonomický model pre 21. storočie založený na uskutočňovaní želaní a potrieb každého človeka bez toho, aby stratil zo zreteľa hranice planéty.

Koalícia “Amsterdam Donut”

V roku 2019 sa AUAS pripojil k Amsterdam Donut Coalition, čo je spolupráca medzi mestskými stranami, ktorá sa zaviazala uviesť do praxe ekonomické princípy Kate Raworth. CET sa tiež stane členom tejto koalície a bude aktívne spolupracovať na nových projektoch z profesionálnej oblasti.

Okrem toho samotný CET iniciuje nový výskum v oblasti štyroch veľkých transformácií a spája nové inovatívne projekty úzko so vzdelávaním. Cieľom CET je tiež stať sa platformou pre diskusie, prednášky a filmy o novej ekonomike.

Ako hovorí Ineke Bussemaker: „Princípom všetkých nových ekonomických myšlienok je spolupráca. Pozri sa sám – pozri sa, ako to robia mladí ľudia. Položte svoje otázky, do siete. Podeľte sa o svoje znalosti.“

Viac informácií

Amsterdam University of Applied Sciences – CET

Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://www.amsterdamuas.com/cet, zverejnené: 26.2.2021, autor: rpa