Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Ako nevypadnúť z diskusií o budúcnosti Európskeho výskumného priestoru

Zastúpenie Žijem vedu medzi partnerskými organizáciami v paneli Expact Communities and International Mobility na MCAA konferencii 2025 v Krakowe. Zdroj: https://dennikn.sk

 

Marie Curie Alumni Association (MCAA) združuje všetkých, ktorí v minulosti benefitovali alebo v súčasnosti benefitujú z grantov Marie Skłodowska-Curie Actions (MSCA) Európskej únie. Asociácia členom a členkám nielen poskytuje možnosti dlhodobého kariérneho rozvoja, ale aj zapojiť sa do vývoja Európskeho výskumného priestoru (ERA).

Jednotlivé krajiny majú v rámci asociácie svoje Kapitoly, aby mohli pôsobiť aj lokálne. Slovensko je však z jednou krajín, ktoré takúto kapitolu nemá, aj napriek tomu, že podľa MCAA databázy je v nej 88 ľudí slovenskej národnosti. Radoslav Paulen (STU v Bratislave, Žijem vedu) sa zúčastnil nedávnej výročnej konferencie MCAA v Krakowe. Dozviete sa, aké témy sa na konferencii riešili, a prečo by stálo za to otvoriť MCAA Kapitolu aj na Slovensku.

 

Reflexie z nedávnej konferencie MCAA v Krakowe

Konferencia MCAA sa konala  21. – 22. marca 2025 na AGH Univerzite v Krakowe a poskytla dynamické fórum na diskusiu o kľúčových otázkach ovplyvňujúcich výskumníkov a výskumníčky v celej Európe i mimo nej. Počas dvoch dní odborníci, bývalí či súčasní MSCA grantisti ako aj ďalšie zainteresované strany riešili zásadné témy, od vývoja výskumného prostredia cez výzvy financovania, zodpovednú umelú inteligenciu až po mobilitu výskumníkov. Podujatie podporilo inšpiratívne diskusie a prinieslo cenné poznatky pre začínajúcich aj skúsených výskumníkov a výskumníčky.

 

Podpora výskumníkov: Mikrogranty, supervízia a mobilita

Konferenciu otvoril predseda MCAA, ktorý zdôraznil prebiehajúce iniciatívy na podporu výskumníkov prostredníctvom mentorstva a mikrograntov. Tieto opatrenia majú preklenúť finančné medzery a zabezpečiť systematické vedenie pre začínajúcich výskumníkov (tzv. Early Career Researchers, ECRs).

Dôležitým bodom boli aj MSCA Supervision Guidelines, prezentované počas druhej plenárnej sekcie. Tieto usmernenia stanovujú jasné očakávania pre školiteľov aj ECRs, čím zabezpečujú vysokokvalitné mentorstvo, kariérny rozvoj a presne definované výskumné ciele. Diskusie o projektoch Talent Ecosystems for ECRs poukázali na osvedčené postupy na podporu kariérneho postupu prostredníctvom štruktúrovaných sietí a podporných systémov.

 

Konferencia MCAA (Marie Curie Alumni Association) adresovala témy rozvoja Európskeho výskumného priestoru (ERA). Zdroj: https://dennikn.sk

 

Vedecká komunikácia a angažovanosť v politike

Samostatná sekcia o vedeckej komunikácii s politikmi zdôraznila dôležitosť efektívneho sprostredkovania výskumných zistení tvorcom politík. Výskumníci a výskumníčky boli povzbudzovaní, aby formulovali svoje práce v zrozumiteľnom jazyku, zosúladili ich so spoločenskými výzvami a aktívne sa zapájali do politických diskusií, aby premostili priepasť medzi vedeckými objavmi a legislatívnymi opatreniami.

 

Umelá inteligencia vo vede: Zodpovedný vývoj a výzvy

Sekcia AI vo vede preskúmala transformačnú úlohu umelej inteligencie vo vzdelávaní a výskume. Odborníci a odborníčky diskutovali o implementácii zodpovednej AI, pričom zdôraznili etické aspekty, zmierňovanie zaujatosti a transparentnosť. Diskusia sa taktiež venovala prekážkam pri zavádzaní AI, od technických cez spoločenské až po regulačné výzvy. Sekcia potvrdila potrebu interdisciplinárnej spolupráce s cieľom zabezpečiť spravodlivé a eticky zodpovedné využívanie AI.

 

Európsky výskumný priestor (ERA) a mobilita

Sekcia venovaná Európskemu výskumnému priestoru (ERA) riešila rozdiely v sociálnych, zdravotných a dôchodkových systémoch pre výskumníkov v celej Európe. Hlavným záverom bolo, že je nevyhnutné harmonizovať politiky na európskej úrovni, aby sa zabezpečila bezproblémová mobilita a spravodlivé podmienky pre medzinárodných výskumníkov a výskumníčky. Diskusie sa venovali aj expatským komunitám, ktoré sa ukázali ako kľúčový podporný mechanizmus pre akademikov pracujúcich v zahraničí.

 

Panel expatských komunít: Reprezentácia Žijem vedu

Počas panelovej diskusie Expat Communities som mal možnosť vystúpiť v mene Žijem vedu a podeliť sa o poznatky týkajúce sa výziev a podporných sietí pre výskumníkov a výskumníčky v zahraničí. Diskusia zdôraznila dôležitosť vytvárania inkluzívneho akademického prostredia, poskytovania kariérneho poradenstva a riešenia byrokratických prekážok, ktorým čelia zahraniční výskumníci. Panel poukázal na potrebu silnejšej inštitucionálnej a politickej podpory s cieľom zlepšiť skúsenosti mobilných výskumníkov a výskumníčok.

Panel sa venoval aj profesionálnemu rozvoju  a zdôraznil dôležitosť tréningu líderských schopností. Účastníci poukázali na potrebu štruktúrovaných programov vedenia, ktoré výskumníkom poskytnú zručnosti v oblasti riadenia projektov, vedenia tímov a strategického rozhodovania. Opakovane zaznievala aj obava týkajúca sa nedostatku finančných zdrojov pre návrat, čo sťažuje  opätovnú integráciu výskumníčok a výskumníkov a kariérny postup po ukončení mobility.

 

V skratke

Konferencia MCAA aj tento rok poskytla cennú platformu na výmenu názorov, riešenie naliehavých výziev a navrhovanie konkrétnych riešení pre globálnu výskumnú komunitu. Od mentorstva cez etiku AI až po mobilitu výskumníkov a vedeckú komunikáciu – diskusie potvrdili dôležitosť medziodborovej spolupráce a zosúladenia politík. Do budúcnosti bude nevyhnutné pokračovať v dialógu a koordinovanom úsilí s cieľom podporiť výskumníkov a výskumníčky vo všetkých fázach ich kariéry a posilniť udržateľnosť európskeho výskumného ekosystému.

 

Čo ďalej?

Momentálne sa rieši organizácia MCAA konferencie v jeseni zameranej na špecifické potreby krajín strednej a východnej Európy. Plánujeme, že Slovensko aj napriek tomu, že svoju MCAA kapitolu zatiaľ nemá, bude na tejto dôležitej konferencii reprezentované. Ak ste grantistom alebo grantiskou MSCA programu a máte záujem s nami rozbehnúť slovenskú kapitolu MCAA, dajte nám vedieť na zijemvedu@zijemvedu.sk.

 

Radoslav Paulen (STU v BA, Žijem vedu) na MCAA konferencii v Krakowe. Zdroj: https://dennikn.sk

 

O autorovi

Autor článku Radoslav Paulen pôsobí ako docent na Ústave informatizácie, automatizácie a matematiky, Fakulty chemickej a potravinárskej technológie, STU v Bratislave. Jeho výskum sa orientuje na vývoj algoritmov spracúvajúcich priemyselné dáta na orientovanie prevádzky výrobných zariadení smerom k udržateľnosti, zvýšeniu efektivity a bezpečnosti. Získal dva granty v rámci Marie Curie Sklodowska Actions (MSCA) Individual Fellowships, jeden ako riešiteľ a druhý ako koordinátor. Spolupodieľal sa na príprave a realizácií viacerých úspešných EU projektov (FP7, H2020, HEU, ERC). Miluje vedu v akejkoľvek forme, od umeleckého spracovania (sci-fi) až po aktívny rozvoj v rámci svojej inštitúcie a spolupráce s priemyslom a so zahraničím.

 

Zdroj: https://dennikn.sk; Žijem vedu, zverejnené: 8.4.2025; autor: rup