Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Aalto Startup Center oslavuje svoje 25. výročie ako priekopník vo fínskej startupovej kultúre

Slush
Slush 2019 je start-upové podujatie, ktoré spája start-upy a technické talenty s investormi, manažérmi a médiami najvyššej úrovne. Zdroj: https://www.aalto.fi

Aalto Startup Center je jedným z prvých fínskych podnikateľských inkubátorov. Zohral dôležitú úlohu pri budovaní a rozvoji fínskeho startupového ekosystému. Zároveň pomohlo vytvoriť tisíce pracovných miest a vyprodukovať stovky miliónov EUR daňových príjmov.

Aalto Startup Center, ktoré má tento rok 25 rokov, zohral dôležitú úlohu pri vytváraní fínskej startupovej scény a pozitívnej podnikateľskej kultúry. Keď v roku 1997 začal fungovať biznis akcelerátor, kultúra podnikania bola veľmi odlišná od dnešnej.

Ako uviedla Marika Paakkala, vedúca Aalto Startup Center: „V posledných desaťročiach došlo vo fínskej podnikateľskej kultúre k výraznej zmene. Boli sme predchodcami a priekopníkmi.“

Startupová kultúra je veľmi dynamická: na rozdiel od tradičných spôsobov sa čas netrávi nekonečným navrhovaním a leštením nápadov. Namiesto toho sa nápady odvážne pilotujú a opakujú s otvorenou mysľou.

Ako poznamenala Paakkala: „Niekedy sa veci pokazia, ale to je v poriadku. Poskytuje príležitosť naučiť sa, ako robiť veci v budúcnosti lepšie.“

S radosťou konštatuje, že fínsky startupový ekosystém má dobrú, spoločnú atmosféru.

Ďalej dodala: „Zdôrazňuje sa silná túžba pomáhať druhým. Ak ľudia dostávajú od komunity dobré veci, chcú na oplátku aj niečo vrátiť.“

Úspešné príbehy a niekoľko stoviek absolventských spoločností

O fínske startupy majú záujem zahraniční investori. To je jeden z dôvodov, prečo fínska startupová scéna vytvorila úspešné príbehy, akými sú herná vývojárska spoločnosť Rovio a softvérová vývojárska spoločnosť Futurice. Tieto spoločnosti slúžili ako príklad pre mnohých začínajúcich podnikateľov.

Rovio aj Futurice sú absolventské spoločnosti Aalto Startup Center. Obrat Rovio sa v roku 2020 zvýšil na vyše 270-miliónov EUR. V tom istom roku dosiahla Futurice obrat vyše 44-miliónov EUR. Úspech dosiahlo aj množstvo novších absolventských spoločností Aalto Startup Center, vrátane Drop Design Pool, Duunitori a Gapps.

Marika Paakkala s potešením vidí, že Aalto Startup Center uspelo pri vytváraní funkčných a udržateľných spoločností, ktoré prispievajú k podpore fínskej spoločnosti.

Ako uviedla Paakkala: „Naša dlhodobá práca priniesla skvelé výsledky. Máme niekoľko stoviek absolventských spoločností, ktoré zamestnávajú tisíce fínskych a nadnárodných občanov.“

Upozorňuje však, že úspechy Aalto Startup Center nie sú len o pracovných miestach a daňových príjmoch. Obchodný akcelerátor pokračuje v dôležitej práci pri budovaní a rozvoji fínskeho startupového ekosystému.

Ako ďalej vysvetlila: „Počas posledných 25 rokov sme prispeli k vytvoreniu niekoľkých podnikateľských inkubátorov, vytvorili sme rozsiahlu sieť partnerov a medzinárodne sme spolupracovali s ďalšími severskými krajinami, ako aj s mnohými európskymi a ázijskými krajinami.“

Vplyv na spoločnosť

Aalto Startup Center zohráva dôležitú úlohu pri implementácii stratégie Aalto University. Stratégia zdôrazňuje veci ako podnikateľský spôsob myslenia ako prierezový faktor vo všetkých aktivitách a výučbe, ako aj spoločenský dopad.

Mestská spolupráca je jednou z oblastí, kde je možné vidieť celospoločenský dopad Aalto Startup Center. Mestá financujú projekty a technológie podnikateľských akcelerátorov, ktoré by mali v budúcnosti pomôcť vytvárať nové pracovné miesta. Mestá tiež slúžia ako testovacie platformy pre niektoré start-upy.

Partnerské programy Aalto Startup Center tiež ovplyvňujú spoločnosť. Jedným z príkladov takýchto programov je podnikateľský inkubátor Európskej vesmírnej agentúry, ktorý funguje v spojení s Aalto Startup Center. Jeho cieľom je vytvoriť vo Fínsku nové spoločnosti v kozmickom sektore.

Dôležitá je dlhodobá vývojová práca

Príbeh Aalto Startup Center sa začal v roku 1997, keď bol zriadený podnikateľský inkubátor Caduceus Small Business Center na Helsinskej ekonomickej škole. Keď bola v roku 2010 založená Aalto University, Caduceus sa stal jej súčasťou a bol premenovaný na Aalto Startup Center. V roku 2016 začal akcelerátor posilňovať svoje prepojenie s inovačnými službami Univerzity Aalto, ktoré majú za úlohu komercializovať vynálezy.

V súčasnosti sa aktivity Aalto Startup Center zameriavajú špecificky na podporu podnikania pochádzajúceho z Aalto University. Spolu s inovačnými službami Univerzity Aalto ponúka obchodný akcelerátor širokú škálu služieb pre start-upy a výskumné skupiny, ktoré pôsobia v ekosystéme univerzity Aalto.

Ako vysvetlila Paakkala: „Existuje množstvo krátkych programov, ktoré sa náhle skončia práve vtedy, keď sa interakcia s podnikateľom riadne začala. Medzitým naše programy s podnikateľmi trvajú najmenej dva roky, čo nám umožňuje vykonávať dlhodobú rozvojovú prácu.“

Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://www.aalto.fi, zverejnené: 24. 5. 2022, autor: rpa