Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

70 rokov CERN-u – inšpirácia pre budúcnosť

                         70. rokov CERNu. Zdroj: https://www.minedu.sk

CERN oslavuje 70 rokov svojej existencie, počas ktorých sa stal najvýznamnejším centrom výskumu elementárnych častíc a štruktúry hmoty na svete, vzorom medzinárodnej mierovej spolupráce na vedeckom poli, motorom vývoja nových technológií a ich transferu do členských krajín a školiacim centrom mladej generácie.

Pri príležitosti tohto výročia organizuje slovenská komunita fyzikov vysokých energií výstavno-prednáškovú akciu 70 rokov CERN-u – Inšpirácia pre budúcnosť, určenú stredným školám a verejnosti. Konať sa bude v Bratislave 10. – 11. júna 2024 vo V-klube a v Košiciach 19.-21. júna 2024 v Kulturparku. „Chceme ukázať fascinujúce možnosti, ktoré CERN otvára pre rôzne odbory,” uviedol Pavol Stríženec, predseda Výboru pre spoluprácu SR s CERN, „robíme špičkovú fyziku, ale na to potrebujeme odborníkov z mnohých oblastí. A práve spolupráca s CERN-om umožní stať sa takýmto špičkovým odborníkom.” Výstavná časť je tvorená veľkoplošnými postermi a exponátmi, ktoré návštevníkov oboznámia s elementárnymi časticami vrátane Higgsovho bozónu, s urýchľovačmi a vývojom nových špičkových technológií s ich pozitívnym vplyvom na spoločnosť. Na otázky návštevníkov budú pripravení sprievodcovia z radov študentov a fyzikov častíc. Program prednáškovej časti bude dopoludnia špeciálne venovaný študentom stredných škôl a sprevádzajúcim učiteľom. Študenti si budú môcť vypočuť prednášky, sledovať zaujímavé fyzikálne pokusy a môžu sa podieľať na stavbe jednoduchých detektorov častíc – hmlových komôr. Popoludňajšia časť programu bude venovaná širšej verejnosti. V Bratislave bude v pondelok 10. júna 2024 večer moderovaná diskusia s Gregorom Marešom, ktorého hosťami budú fyzici pracujúci na výskume v CERN-e: Dr. Lucia Anna Tarasovičová, prof. Stanislav Tokár a Dr. Tomáš Dado. Na úvod diskusie sa diváci môžu zúčastniť v živom prenose na virtuálnej prehliadke CERN-u. V Košiciach je naplánovaná virtuálna prehliadka Dátového centra v CERN-e vo štvrtok 20. júna 2024 dopoludnia.

 

Časy prednášok, workshopov a ostatných bodov programu nájdete na stránkach: Bratislava: https://indico.cern.ch/event/1390791/ Košice: https://indico.cern.ch/event/1410756/

 

Zástupcov médií pozývame na otvorenie výstavy:

– v Bratislave v pondelok 10. 6.2024 o 14:30

– v Košiciach v stredu 19. 6.2024 o 14:00

 

Ďalšie informácie o podujatí:

 

  • za bratislavskú časť akcie: Pavol Bartoš, Pavol.Bartos@cern.ch, 0904 453 489
  • za košickú časť akcie: Pavol Stríženec, pavol@mail.cern.ch, 0948 047 122
  • Ivan Melo, melo@fyzika.uniza.sk, 0949 534 530

 

Zdroj: https://www.minedu.sk, zverejnené: 27.5.2024, autor: rup